Son yıllarda obezite tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de mide balonları oluyor. Özel materyallerden hazırlanan ve hastaların daha az gıda tüketerek doyma noktasına ulaşmasını hedefleyen mide balonları, başarı oranının yüksek olmasıyla da ön plana çıkan tedavi teknikleridir. Midede kalma süreleri değişebilen mide balonları, ameliyatsız tedavi arayan hastalar için de başarılı bir çözüm oluyor. 6 aylık dememizin sebebi balon mide içinde 6 ay kalıp çıkarılıyor.

Günümüzde kullanılan mide balonu çeşitlerinin değişebildiğini, hastaya en uygun olan mide balonlarının hekim tarafından kolaylıkla tespit edilebildiğini de belirtmeliyiz. Bu mide balonu çeşitlerinden biri de 6 AYLIK oluyor. Medsil ve Bariglobe mide balonu, Rusya’da üretiliyor ve hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok farklı ülkesinde uzun zamandır kullanılıyor. Özellikle Türkiye’de sıklıkla tercih edilen mide balonu türlerinden  olduğunu söyleyebiliriz. Bu uygulamanın kimler için uygun olduğunu, nasıl gerçekleştirildiğini ve merak edilen benzer konuları da ele alacağız. Öncesinde ise sıklıkla dile getirilen ‘güvenli midir’ sorusunun yanıtını aktaralım.

6 aylık Mide Balonu Güvenli Midir?

6 aylık mide balonları uzun zamandır obezite tedavisinde kullanılıyor. Elbette diğer mide balonu uygulamalarında olduğu gibi  6 aylık mide balonunda da bazı komplikasyon riskleri bulunuyor. Ancak deneyimli bir hekimin tercih edilmesi ve hastaların da önerilere uyması durumunda bu komplikasyonların gelişme riskinin çok daha düşük olacağını unutmamak gerekiyor. Sonuç olarak bu mide balonları güvenlidir ve gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Ancak öncesinde doktorunuzla görüşüp ve bu sayede uygulama için uygun bir aday olup olmadığınız doktorunuz tarafından belirlenir.

 Mide Balonu İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle 6 aylık mide balonunun mideye yerleştirilmesi sırasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmediğini belirtmeliyiz. Çünkü işleme başlanmadan önce hastaya sedoaneljezi (basit uygulanan uyutma işlemi ) uygulanır. Bu sayede hasta açısından gayet konforlu bir süreçte mide balonu mideye yerleştirilmiş olur. Bu esnada endoskopiden de yardım alınır. Mide balonu mideye boş bir şekilde yerleştirilir. Son derece küçük ebatlarda olduğundan ağız yolu ile mideye ulaştırılması da gayet kolaydır. Ardından hastanın durumuna bağlı olarak daha önce belirlenen oranda sıvı ile bu balon şişirilir. Midede istenen oranda yer kaplaması sağlanır. Böylelikle hastalar uygulama sonrasında daha küçük porsiyonlar ile yemek tükettiklerinde doyma hissine de ulaşabilirler.

6 aylık mide balonları mide içerisinde 6 ay kalıyor. Bu sürenin sonunda ise çıkarılması gerekiyor. Mide balonunun çıkarılması da endoskopik yöntemle gerçekleştirildiğinden ameliyatsız bir teknik ile takılıp çıkarıldığını söyleyebiliriz. Hastaya kesinlikle kesi uygulanmaz, dikiş atılmaz ve klinik ortamda günlerce dinlenmeye gerek duyulmaz. Mide balonunun çıkarılmasının ardından hastaların belirli bir diyet ve egzersiz programına devam etmeleri, kilo vermeye de devam etmelerini sağlar. Mide balonunun midede olduğu süre boyunca hastalar daha az gıda tüketmeye başlamış olurlar.

Kimler İçin 6 aylık Mide Balonu Uygun?

Maalesef mide balonu uygulaması başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemi olsa da dileyen herkesin bu işlemden faydalanamayacağını da belirtmeliyiz. 6 aylık  mide balonunun takılabilmesi için hastaların vücut kitle indeksinin 20 – 40 arasında olması beklenir. Aynı zamanda işlem yapılmadan önce muayene ve bazı tetkiklerin gerçekleştirilmesine de ihtiyaç duyulur. Mide fıtığı olanlar, daha önce mide ile ya da yutak borusu ile ilgili bazı ameliyatlar geçirmiş olanlar midesinde ülser için de ideal bir tedavi seçeneği olmadığını belirtmeliyiz. Zira bu gibi durumlarda mide balonunun takılması, ciddi riskleri de göze almak anlamına gelir. Dolayısıyla hastaların mide balonu yerine daha farklı tedavi seçeneklerine yönelmelerinde fayda olacaktır.

Hamile olanlar  bu uygulamadan faydalanamıyor. 6 aylık süre içerisinde hamile kalmayı planlayan kadınlar için de 6 aylık mide balonu uygulaması doğru bir tercih olmaz. Ardından muayene ve tetkikler ile bu işlemin yapılıp yapılamayacağı belirlenir.

6 aylık  Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Mide balonunun takılması sonrasında her hastanın aynı oranda kilo vermesi beklenemez. Bu oranın kişiden kişiye değiştiğini belirtmeliyiz. Hastaların ne kadar sağlıklı beslendiği, diyet programına uyup uymadığı, egzersiz yapıp yapmadığı ya da metabolizma hızı gibi pek çok faktör, kilo verme üzerinde de etkili oluyor. Dolayısıyla Hem 6 aylık mide balonu uygulamasının hem de diğer mide balonları işlemlerinin ardından ne kadar kilo kaybı yaşandığı da değişkenlik gösteriyor.

Genel olarak bir fikir vermesi açısından kilo kaybının % 20 ile % 40 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Özellikle ilk 3 ay içerisinde kilo kaybı bir miktar daha fazla olabilir. Bu tedavide önemli olan hastaların sağlıklı bir beslenme düzenine alışmasını kolaylaştırmak ve porsiyonları küçültmektir. 6 – 8 ayın sonunda mide balonunun çıkarılması gerekiyor. Bu süre sonunda da hastalar daha önceden kazandıkları yeme alışkanlıklarını ve sağlıklı beslenme düzenini devam ettirmelidir. Aksi halde verilen kiloların yeniden alınması söz konusu olabilir.

Mide balonu uygulamaları, hastalara zayıflayacakları ve bir daha asla aşırı kilo almayacaklarını vaat etmez. Bu tedavi yöntemi sadece obezite sorunu yaşayanların kilo vermesini kolaylaştırıyor. Mide balonlarının kullanım süresi sona erdiğinde ve çıkarıldıklarında hastaların eski beslenme alışkanlıklarına geri dönmeleri, eski kilolarına da kısa zamanda geri dönmeleri anlamına gelir.

6 Aylık Mide Balonu Sonrası Kilo Vermeye Ne Zaman Başlanır?

Aslında mide balonunun takılmasının hemen ardından hastalar daha az gıda tüketmeye başladıklarını ve daha kısa sürede doyma hissine ulaştıklarını fark ederler. Dolayısıyla kilo verme sürecinin de mide balonunun takılmasından kısa bir süre sonrasında başladığını söyleyebiliriz. Kilo kaybı ilk dönemde hızlı olabilir ve sonrasında yavaşlayabilir. Bu durum son derece normaldir. Sonuç olarak kilo vermeye başlamak için beklenmesi gerekmez. Hastaların diyet programlarına uyabilmeleri durumunda kilo verme süreci de hemen başlayacaktır.

Medsil Mide Balonunun Yan Etkisi Var Mı?

Mide balonunun takılmasının ardından hastalar hafif yan etkiler yaşayabilirler. Bunlar mide bulantısı, kusma, öğürme ve ender durumlarda da hafif bir karın ağrısı şeklinde sıralanabilir. Ancak her hastada mutlaka bu yan etkilerin ortaya çıkacağından söz edemeyiz. Çoğunlukla hastalar bu gibi şikayetlere sahip olmaz. Sıraladığımız yan etkilerin 3 ile 7 gün arasında kendiliğinden ortadan kalktığını da belirtebiliriz. Bir diğer yan etki de midenin uygulanan mide balonunu tolere edememesidir. Bunun belirtisi de çoğunlukla aşırı düzeyde öğürme ve kusmadır. Elbette mide balonunun tolere edilememesi durumunda çıkarılması gerekir. Bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz halinde gerekli müdahale de kısa zamanda yapılacaktır.

İlginizi çekebilir –> Mide Balonu Kimlere Uygulanır

Mide Balonu Patlar Mı?

Daha önce mide balonu uygulaması hakkında araştırma yapmamış olanların aklından geçen ilk soru balonun patlama ihtimali oluyor. Bu balonlar özel bir materyalden üretiliyor ve patlama olasılıkları da bulunmuyor. Daha önce Medsil 6 aylık mide balonunun patlaması gibi bir vaka olmadığını belirtmeliyiz. Hastalar bu konuda herhangi bir endişe duymamalıdır. Burada geçerli olan risk sızıntıdır ki özel gelişmiş teknikler sayesinde artık mide balonlarının sızıntı riskinin de yok denecek kadar düşük seviyeye çekildiğini belirtmemiz gerekir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Göz atın –> Ayarlanabilir Mide Balonu

Mide balonu takıldıktan sonraki sorunlar ve çözümü

Bulantı : Mide balonu takıldıktan sonraki yüzde 10 kadar hastada takıldığı günün akşamı bulantı  olabilir. Bunun için özel ilaçlar verilmekle birlikte diyetisyende ona göre bir diyet listesi hazırlanır.

Kusma : genellikle çok az hastada görülmesine rağmen hastalar için çok rahatsız edici olabilir. Doktor tarafından verilen ilaçlar ile  geçmezse  serum tedavisi verilebilir.

Klinik obezite olarak biz balon takıldıktan sonraki üç günü çok önemsiyoruz bu dönemde yapılan tedaviler hasta için çok önemlidir.

Bilgi sahibi olun –> Mide Balonu Nedir