Avokado ılıman iklimlerde yetişen kremsi dokulu bir meyvedir. Timsah armut ve tere yağ meyvesi olarak da bilinir. Normalde meyveler karbonhidrattan oluşurken avokado yağlardan oluşan bir meyvedir. Avokado, bilimsel olarak Perseaamericana olarak bilinen ağacın meyvesidir. Ülkemiz de, Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya, Alanya’da bahçelerde kültürü yapılmaktadır. Ana vatanı Güney Amerikadır, bir sıcak iklim bitkisidir.

Avokado yıl boyu yeşil kalan bir bitkidir. Yaklaşık olarak 30 °C sıcaklığın üstünde, nemin %50’nin altına düşmediği bölgelerde yetişmektedir. Avokado ağacı; çoğunlukla yayvan, bazen de dikine büyüyen, 6-20 metre yüksekliğe ulaşan çarpık dallara ve gevrek yapıya sahip bir bitkidir. Ağırlığı genellikle 170–500 g arasındadır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado ve göz sağlığı

Avokado önemli oranda tekli doymamış yağ asidi ( MUFA ) içeren tek meyvedir. Meyve grubunda yer almasına rağmen sağlıklı yağ içeriği yüksektir. Avokadoda diğer bütün meyvelerden daha yüksek miktarda bulunan glutathion ve lutein gibi antioksidanlar, göz sağlığını korur ve aynı zamanda ileri yaşlarda oluşabilecek göz hastalıkları riskini azaltır.

Avokadonun kolesterol ve trigliserit yüksekliği üzerinde olumlu etkileri

Yağ içeriğinin 3/4’ünden fazlasını doymamış yağ asitlerinden olan oleik asit oluşturmaktadır. Oleik asit; atherosklerotik kalp hastalıklarına neden olan, kandaki düşük yoğunluktaki lipoprotein (LDL) kolesterol seviyesini azaltan, beyinde tokluk sinyali yaratan merkezi aktifleyerek uzun süre tok kalmamızı sağlayan ve daha az kalori tüketmeye yardımcı olan bir yağ asididir. Ayrıca, iyi bir potasyum kaynağı olan avokado, muzdan daha fazla potasyum sağlar.

Avokadonun bağırsak sağlığına faydaları

avokado faydaları

Lif açısından zengin bir meyve olan avokado; sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığı önler, bağırsaklardaki faydalı bakterilere yarar sağlar.200 gr avokado 17,1 gr karbonhidrat içermektedir. Avokadonun içerdiği karbonhidratın 13,5 gr kadarı liften oluşmaktadır. Liften zengin besinlerin günlük diyetlerde tüketilmesi düzenli bağırsak çalışması, kilo kontrolü ve daha dengeli bir kan şekeri üzerinde etkili olmaktadır. Avokadonun içerdiği liflerin %75 kadarı çözünmez liflerdir. Çözünemeyen lifler, bağırsak hareketlerini düzenler. Dışkıya kıvam kazandırarak, dışkılama sayısını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Yeterli lif alımı bağırsaklarımızdaki probiyotik bakterilerin beslenmesini de sağlayacağından yüksek lifli besinlerin tüketilmesi önemlidir.

Avokadonun kalp ve damar sağlığına faydaları

  • Avokado; kandaki düşük yoğunluktaki lipoproteinlerin (LDL) oksidasyonunu azaltarak, kalp ve damar hastalıklarını azaltmada olumlu rol oynayan, antioksidan vitaminlerden (A, C ve E vitaminleri) oldukça zengindir.
  • Avokado, vücutta toksit maddeleri yok eder. Böylece, yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede etkin rol oynar.
  • Yapılan birçok çalışmanın sonucuna göre; potasyum tüketimi ile kalp krizi, böbrek yetmezliği ve felç geçirme riskleri düşürülmüş olur. Bu sayede kan basıncı da dengelenmiş olur.
  • Tip 2 diyabet yönetiminde etkili bir meyve olan avokado, DNA sentezi ve onarımında yer alan glutatyonu da bol miktarda içerir. Vücut için gerekli olan karatoneidlerin emilimini de kolaylaştırır.

Avokado tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Uyarı: yüksek kalorisinden dolayı aşırı tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Hassas ve aşırı duyarlı bünyeye sahip kişilerde; kaşıntı, kızarıklık gibi bazı alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır.

Avokado tüketimi kolesterol azaltıcı orta yağ içerikli bir diyet ile kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilmekte. Ancak avokado yağ grubunu temsil ettiği için avokado kullandığınız tarifte yağı azaltmanız gerekmekte.

Avokadonun iştah kontrolü üzerine etkileri

Avokado, yağ ve lif içeriği yüksek bir besindir. Yağ ve lif içeriği yüksek besinler mideyi daha yavaş terk etmektedir. Aynı zamanda da daha uzun süre tokluk hissi vermektedir. Avokado tüketimi öğünler arasında daha yavaş acıkmamızı sağlayabilmektedir. Bu sayede diğer öğünde daha az kalori almamıza yardımcı olabilmektedir. Ayrıca bağırsaklar üzerindeki olumlu etkileri ile kilo kaybı üzerinde etkili olduğu belirtilmektedir

Avokadonun kozmetikte kullanımı

Avokado; gıda endüstrisinin yanı sıra, yağ içeriğinden dolayı kozmetik endüstrisinde de kullanılmaktadır. İtalya ve Fransa’da avokado yağı çok fazla ilgi çekmektedir. Avokado yağı, kozmetik sanayinde de önemli bir hammaddedir. Avokado yağından; güneş koruyucu ve güzellik kremleri, sağlık sabunları ve kozmetik içerikli şampuanlar yapılmaktadır. Cildi güzelleştirmek, yumuşaklık ve canlılık vermek, özellikle kuru ciltlerin kaybettikleri nemi kazandırmak için avokado maskeleri evde bile basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Avokado nasıl tüketilir?

Avokado, olgun hali ile tüketilen bir meyvedir. Olgunlaşmamış avokado aldıysanız oda sıcaklığında elma veya muzun yanında birkaç gün bekletmeniz olgunlaşmasını sağlayacaktır. Avokado, yumurta peynir gibi protein grupları ile hem lezzetli hem de besin değeri açısından zengin bir hale getirilere tüketilebilir. Tek başına kullanabileceğiniz gibi smoothielerinizin içine ekleyebilir, avokado ile şekersiz tatlılar yapabilirsiniz.

Avokadonun besin değerleri

  • 1 adet büyük (200 gr) avokado 17,1 gr karbonhidrat içermektedir. Ancak içerdiği karbonhidratın 13,5 gr kadarı liftir.
  • 1 adet büyük ( 200 gr) avokado 4 gr protein içermektedir.
  • 1 adet büyük ( 200 gr) avokado 29,5 gr yağ içermektedir. İçerdiği yağın 23.4 gr kadarı doymamış yağ asitleridir.