Günümüzde obezite tedavisinde kullanılan mide balonu çeşitlerine her geçen gün yenileri de ekleniyor. Artık hastalar açısından da son derece konforlu bir süreç eşliğinde gerçekleştirilen mide balonu uygulamaları ile daha kısa bir süre içerisinde doygunluk hissine ulaşılabilir. Böylelikle hastaların sağlıklı bir beslenme düzenine daha kolay geçiş yapmaları da sağlanıyor. Hem dünya genelinde hem de ülkemizde sıklıkla tercih edilen mide balonlarından biri de ayarlanabilir özellikte olan Spatz3 ürünüdür.

Dünyanın ilk ve tek ayarlanabilir mide balonu olma özelliği taşıyan Spatz3, vücuda zarar vermeyen silikon ve steril tuzlu su içeriğine sahiptir. Endoskopik yöntemden de faydalanılarak mide içerisine balonun yerleştirilmesi ve sonrasında steril tuzlu su ile şişirilmesi prosedürü ile uygulanan işlem başarılı bir netice sunuyor. Kendi içerisinde pek çok farklı avantaj sunan ayarlanabilir mide balonu ile aşırı kilolarından kurtulan çok sayıda kişi olduğunu belirtmeliyiz. Bu yöntemin sunduğu avantajlardan söz edeceğiz ve hangi hastaların bu uygulamadan faydalanabileceğini de açıklayacağız. Öncesinde ise Spatz3 ayarlanabilir mide balonunun neden bu kadar yoğun tercih edildiği konusunu ele alalım.

Neden Spatz3 Ayarlanabilir Mide Balonu?

Öncelikle bu mide balonunun sadece 15 – 20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde uygulanabilen yöntemlerden biri olduğunu belirtmeliyiz. Non-invaziv yöntemle gerçekleştirilen işlem için hastaların klinik ortamda çok uzun süre zaman geçirmesi gerekmiyor. Aynı zamanda işlemden önce ya da sonra klinik istirahat gerekmediğini de bilmeyenler için aktarmakta fayda var. Ayakta tedavi prosedürü olması nedeniyle obezite sorunu yaşayanlar kısa bir zaman ayırarak bu uygulamadan rahatlıkla faydalanabiliyorlar.

Hastaların kilo vermekle birlikte sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalarına yardımcı olması da önem taşıyor. Çünkü uygulama sonrasında, balonun mideden çıkarılması aşamasında da hastalar diyetisyen eşliğinde hazırlanan sağlıklı beslenme programına alışmış oluyorlar. Şayet ilerleyen süreçte bu programa sadık kalırlarsa yeniden kilo almaları riski de ortadan kalkmış oluyor. Yüksek oranda kilo vermesi gerekenler için son derece ideal mide balonu tedavi seçeneklerinden biri olan Spatz3, mideye ameliyat ile yerleştirilmiyor. Hiçbir şekilde kesi uygulanmıyor, dikiş atılmıyor. Ameliyatsız bir yöntem olması da çok sayıda kişi için bu tedavi seçeneğini daha cazip kılabiliyor. Doktorunuza danışarak söz konusu mide balonu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Spatz3 Ayarlanabilir Gastrik Balonun Üstünlükleri Nelerdir?

Mide balonu uygulaması ile kilo vermek isteyenler hangi yöntemin kendileri için daha uygun olduğunu tespit etmekte zorlanabiliyor. Aslında bu konuda kararı doktorunuza bırakmanız sizin için en doğru seçeneğin kolaylıkla belirlenmesini sağlayacaktır. Bu noktada gastrik balon ile Spatz3 mide balonunun arasındaki farklar da merak ediliyor. Spatz3 mide balonunu diğerlerinden ayıran en önemli husus hacminin ayarlanabilir olmasıdır.

Bazı mide balonlarının etkisi 4 – 6 ay sonrasında ortadan kalkıyor. Ancak Spatz3 mide balonunun yükseltilebilir ve düşürülebilir hacim özelliğine sahip olması, hastalar açısından yüz güldüren bir durumdur. Hastaların ihtiyaçlarına bağlı olarak hacminin değiştirilebilir olması nedeniyle daha yüksek oranlarda kilo kaybı yaşamak da mümkün hale geliyor. Sptz3 mide balonunun hacminin artırılabilir olması, balonun etkisinin yeniden enerji kazanmasını sağlıyor. Dolayısıyla kilo kaybetmeye devam etme noktasında da beklentiler karşılanmış oluyor.

Mide balonunun istendiğinde hacminin düşürülebilir olması da bir başka açıdan son derece önemlidir. Çünkü bu sayede hastaların balon intoleransı ile başa çıkmaları da kolaylaşıyor. İntolerans gibi durumlarda mide balonunun olması gerekenden daha erken dönemde çıkarılmasının önüne geçilebiliyor da diyebiliriz. Son olarak bu uygulama sırasında hastanın hiçbir acı, ağrı, kramp ve sızı hissetmediğini bilmenizde fayda var.

Ayarlanabilir Mide Balonu Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Tüm obezite tedavilerinde olduğu gibi Spatz3 mide balonu uygulamasında da hastalarda bir uygunluk aranması gerekiyor. Her hastaya bu işlem yapılamıyor. Öncelikle bu uygulamanın yapılabilmesi için hastanın vücut kitle indeksinin 30 – 40 arasında olması gerekiyor. Bununla birlikte daha önceden mide ile alakalı ya da yemek borusu ile ilgili bir ameliyat geçirmiş olanlar için bu işlemin yapılamadığını belirtmeliyiz. Gebelik döneminde olanlar ya da emzirme sürecinde olanlar için de işlem doğru bir seçenek değildir.

Eğer 1 yıl içerisinde hamile kalmayı planlıyorsanız bu durumda da Spatz3 mide balonu uygulamasından faydalanamazsınız. Ancak doğumun ardından emzirme dönemini tamamladığınızda doktorunuz ile görüşebilir ve diğer açılardan uygun olmanız durumunda mide balonu işleminin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de hastaların ne sıklıkla uçak ile seyahat ettiğidir. Bazı hava yolları uçuş öncesinde mide balonlarının çıkarılmasını ya da boşaltılmasını talep edebiliyor. Dolayısıyla sıklıkla yurt dışına seyahat etmesi gerekenler için mide balonu uygulaması bu konuda sıkıntı çıkarabilir.

18 yaşını doldurmuş olma şartı da aranıyor. Tüm bu kriterlere uygunsanız doktorunuz basit bir muayene ve birkaç tetkik yaptıktan sonra ayarlanabilir mide balonu uygulaması için uygun bir aday olup olmadığınızı tarafınıza iletecektir.

İlginizi çekebilir –> Mide Balonu Nedir

Ayarlanabilir Mide Balonunun Komplikasyonları Nelerdir?

En sık sorulan soru ölüm riski oluyor. Daha önce ayarlanabilir mide balonu takılan hastalarda yaşam kaybı vakasının bildirilmediğini belirtmeliyiz. Yaşanan komplikasyonlar genellikle mide balonunun tolere edilmemesi yönünde oluyor. Bu komplikasyonun görülme sıklığının da % 4 dolaylarında olduğunu belirtebiliriz. Mideden bağırsağa doğru mide balonunun yer değiştirmesi gibi bir komplikasyon riski de mevcuttur. Bu riskin gerçekleşme olasılığının da % 2 düzeyinde olduğunu aktaralım. Çok ender durumlarda da mide ülseri komplikasyonundan söz edilebilir. Bunlar dışında bilinen bir komplikasyon yoktur.

Göz atın –> Mide Balonu Fiyatları 2022

Ayarlanabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Öncelikle hastalara anestezi uygulandığını ve bu nedenle hastaları zorlayan bir işlem olmadığını belirtmekle başlayalım. Kameralı endoskopik cihazlar kullanılarak hastanın midesine balonun yerleştirilmesi sağlanıyor. Balonun mideye yerleştirilmesinin ardından içerisi daha önce belirlenen miktarda steril tuzlu su ile dolduruluyor. Tüm bu işlemler 15 ile 20 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanmış oluyor. Hastalar birkaç saat dinlendikten sonra eğer kendilerini iyi hissediyorlarsa hemen taburcu işlemleri yapılabiliyor.

Mide balonu 1 yıl midede kalıyor. Bu zaman zarfında da hacminde gerekli yükseltme ve düşürme işlemleri yapılabiliyor. Eğer hastalar uygulamanın ardından beklendiği gibi kilo veremezlerse bu durumda mide balonunun hacminin yükseltilmesi sağlanıyor. Böylelikle mide balonunun etkisinin daha uzun süre devam etmesi ve hastaların kilo verme konusunda ikinci bir şansa sahip olmaları da mümkün hale geliyor. Üstelik balonun hacminin yükseltilmesi için mideden çıkarılması ve sonrasında yeniden takılması da gerekmiyor.

1 yıllık süre sonunda mide balonunun nasıl çıkarıldığı yine sık merak edilen konulardan biridir. Balonun çıkarılması için de ameliyata gerek duyulmaz. Tıpkı takılması aşamasında olduğu gibi endoskopik yöntemle balonun vücuttan tahliyesi dakikalar içerisinde sağlanabiliyor. Aynı zamanda Spatz3 mide balonunun çıkarılmasından önce de hastaya anestezi uygulanır. Hasta hiçbir şey hissetmeden mide balonunun çıkarılması sağlanır. Elbette mide balonunun çıkarılmasından önce balonda bulunan tuzlu su da tahliye ediliyor. Mide balonunun çıkarılmasından sonra da hastaların günlük hayatına kısa zamanda dönmesi mümkündür. Eğer siz de obezite tedavi seçeneklerinden faydalanmak istiyorsanız ve ayarlanabilir mide balonu hakkında sorularınız varsa hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Mide Balonu Kimlere Uygulanır