Çok sayıda kişinin kilo veremiyor olmasının nedeni küçük porsiyonlar halinde yemek yediklerinde doyma hissine ulaşamamalarıdır. Bu durumda devreye giren mide balonu uygulamaları, daha küçük porsiyonlar ile doyma hissine ulaşmayı sağlıyor. Böylelikle kilo verme sürecine de daha kolay girilebiliyor. Midede yer kaplayan ve küçük porsiyonlar ile doyma hissine ulaşmaya olanak tanıyan mide balonlarından biri de elipse mide balonudur. Halk arasında ‘yutulabilen mide balonu’ olarak da bilinen bu materyal, obezite tedavisinde sıklıkla tercih edilir. Anestezi ya da cerrahi bir müdahale gerektirmiyor olması ise bu uygulamadan hastaların daha kolay faydalanmasına olanak tanıyor. Daha az gıda tüketerek doyabilen hastalar diyetisyen desteği ile beraber sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlar. Elipse mide balonunun ne gibi avantajlar sunduğunu, kimler için uygun, kimler için uygun olmayan bir yöntem olduğunu ve merak edilen diğer konuları da ele alacağız. Öncesinde uygulamanın nasıl yapıldığını aktaralım.

Elipse Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle elipse mide balonu uygulaması için endoskopi gerekmediğini belirtelim. Cerrahi bir müdahale söz konusu olmadığı için anestezi uygulanması da gerekmez. Sadece 15 ile 20 dakika içerisinde tamamlanan bu uygulamada kullanılan mide balonu, ince bir tüpe bağlı hap şeklindedir. Bir kapsül büyüklüğünde olan mide balonu hasta tarafından yutulur. Mideye yerleştiğinden emin olunması için mutlaka röntgen yardımı ile basit bir kontrol yapılması gerekir. Röntgen ile elipse mide balonunun mideye yerleştiğinden emin olunmasının ardından bir katater yardımı ile balonun içerisine özel bir sıvı gönderilir. Sıvının görevi ise balonu şişirmektir. Balon belirlenen oranda sıvı ile şişirildikten sonra katater yavaş bir şekilde çekilerek çıkarılır. Ancak katater çıkarılmadan önce balonun dolduğunun kontrol edilmesi amacıyla bir kez daha röntgen çekilmesi gerekecektir. Kataterin çıkarılması ile birlikte işlem de tamamlanmış olur.

Elipse mide balonu yaklaşık olarak 4 ay ile 6 ay arasında bir süre boyunca midede kalır. Ardından herhangi bir müdahale yapılmasına ve mide balonunun çıkarılmasına gerek duyulmaz çünkü vücut tarafından bu balon kendiliğinden atılma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla tıpkı balonun mideye ulaşmasında olduğu gibi balonun işlevi sona erdiğinde de cerrahi bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaz.

Elipse Mide Balonunun Avantajları

Obezite tedavisinde yüz güldüren sonuçlar sunan yutulabilir mide balonunun pek açıdan avantajlı bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Sunduğu avantajları ise sizlere şu şekilde aktarabiliriz:

  • Elipse mide balonu uygulamasından önce anestezi yapılmaz
  • Endoskopiye ihtiyaç duyulmaz ve bu açıdan da hasta açısından gayet konforlu bir uygulamadır
  • Mide balonunun fonksiyonu sona erdiğinde vücuttan kendiliğinden atılır
  • Komplikasyon riski son derece düşüktür
  • Cerrahi bir işlem olmaması nedeniyle hastanede yatış yapmak gerekmez
  • Hasta uygulamanın ardından şayet kendini iyi hissediyorsa hemen günlük yaşantısına geri dönebilir

Tüm bunlarla birlikte herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle cerrahi müdahaleden faydalanamayanlar için de yutulabilir mide balonu uygulamasının ideal bir seçenek olduğundan söz edebiliriz.

Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Yapılabilir?

Yutulabilir mide balonu uygulamasından faydalanılabilmesi için kişinin vücut kitle indeksinin 25 ve üzerinde olması gerekiyor. Aşırı kiloya bağlı tip 2 diyabet rahatsızlığı olanlar, tansiyon ya da buna benzer hastalıkları olanlar için de uygun bir yöntemdir. Diğer obezite tedavilerinden faydalanamıyor olsalar bile bu hasta grubu yutulabilir mide balonu işleminden faydalanabilir. Anestezi ile alakalı çeşitli sorunlar yaşayanlar için de uygun bir yöntem olduğunu belirtebiliriz. Çünkü elipse mide balonunda anestezi işlemi gerçekleştirilmez.

Bu noktada en çok merak edilen hususlardan biri de morbid obezite hastalarının işlemden faydalanıp faydalanamayacağı oluyor. Cerrahi öncesi çeşitli riskleri azaltmak amacıyla morbid obezite sorunu yaşayanlara da elipse mide balonu uygulaması yapılabilir. Basit bir muayene sonrasında yutulabilir mide balonu uygulaması için uygun bir aday olup olmadığınız belirlenebilir ve doktorunuzdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Yapılamaz?

Aşırı kilo sorunu yaşayan her bireyin bu işlemden faydalanabileceğini de söylemeyiz . Bununla birlikte kanser rahatsızlığı olanlar,midede aşrı reflüsü olan kişiler, enflamatur rahatsızlığı olanlar ya da gastrointestinal kanamalı hastalar için de yutulabilir mide balonu uygulaması doğru tercih olmaz. Yutma sisteminde anomali olanlar için işlem gerçekleştirilemiyor.

Tüm bu durumlar dışında kalan ve aşırı kilodan şikayet edenler için doktor tarafından da onaylanması durumunda bu uygulamanın yapılabildiğini belirtmeliyiz.

Elipse Mide Balonunu Yutmakta Zorlanır mıyım?

Obezite tedavisinden faydalanmak isteyenlerin en sık merak ettiği hususlardan biri de mide balonunun yutulması sırasında ne oranda zorlanıldığı oluyor. Öncelikle bu balonu yutmanın gayet kolay olduğunu belirtmek gerekir. İnternet ortamında elipse mide balonu araştırıldığında genellikle balonun şişmiş halinin görselleri ile karşılaşılır. Oysa bu balon sadece küçük bir kapsül boyutundadır ve yutulmasının ardından mide içerisinde şişirilir. Dolayısıyla hastalar balonu yutmakta zorlanmazlar. Bu konuda herhangi bir endişe duymadan tedavi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yutulan Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilebilir?

Her hastanın mide balonu uygulaması ile kaybettiği kilo oranının aynı olması beklenemez. Ancak genel olarak bakıldığında 25 kilo dolaylarında bir kilo kaybı yaşanması mümkün olabiliyor. Yutulan mide balonu uygulaması, etkisi yıllarca devam eden bir tedavi değildir. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulması ve diyetisyen desteği eşliğinde kilo verilmesi hedeflenir. Aynı zamanda hastaların belirli bir egzersiz programına uymasının da ileride kilo vermeye devam edebilmesi adına önem taşıdığını belirtmeliyiz.

Elipse mide balonu uygulamasını takiben dördüncü haftada yaklaşık olarak 5 kilo civarında bir kilo kaybı meydana gelebilir. Sekizinci haftada ise verilen kilo oranı 9 kilo dolaylarındadır. 12 hafta tamamlandığında ise 11,5 ile 12 kilo arasında bir kilo verimi söz konusu olabilir. 16 haftalık süre sonunda da kaybedilen kilo oranı 15 kilo civarındadır. Ancak 12 hafta sonrasında kilo verme hızının belirgin oranda yavaşlayacağını da unutmamak gerekiyor. Düşük kalorili diyet programlarına uyulması ve egzersiz yapılması halinde yavaş da olsa 12 hafta sonrasında da kilo kaybetmeye devam etmek mümkün olacaktır.

Yutulan Mide Balonu Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Her türlü uygulamada olduğu gibi yutulan mide balonu uygulamasında da bazı riskler bulunuyor. Uygulanan prosedüre özgü risklerin yanı sıra yemek borusunda ya da midede yaralanma riskinin de olduğunu belirtmeliyiz. Ancak deneyimli bir hekimin tercih edilmesi, hastanın doktor tarafından yapılan uyarılara ve önerilere harfiyen uyması halinde bu riskler de minimum seviyeye inecektir ve süreç problemsiz bir şekilde tamamlanacaktır.

İlginizi çekebilir –> Mide Balonu Kimlere Uygulanır

Yutulabilir Mide Balonu Sonrasında Diyetisyen Desteği Şart mı?

Diyetisyenden destek alınması, kilo verme sürecinde sağlıklı bir beslenme programının da oluşturulması anlamında önem taşıyor. Hastaların ketojenik diyet uygulaması durumunda bu işlem de daha fazla etkili olacaktır. Bu diyet programının hastaya özgü oluşturulması ve takibinin de yapılabilmesi adına mutlaka diyetisyen desteği almalısınız. Özellikle ilk 12 hafta geride kaldığında kilo verme hızının aşırı düzeyde azalmaması için diyetisyen desteği almaya özen gösterilmelidir.

Göz atın –> Ayarlanabilir Mide Balonu

Elipse Mide Balonundan Sonra Geri Kilo Alır mıyım?

Elipse mide balonunun bir süre sonrasında vücuttan atıldığını unutmayın. Eğer diyet programına uyulmazsa yeniden kilo alınması söz konusu olabilir. Yutulabilir mide balonu uygulaması hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> 6 Aylık Mide Balonu