Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirirken yapılan en büyük hatalardan birinin her gün tartılmak olduğunu biliyor muydunuz? Hem diyet yaparken hem de obezite cerrahisi sonrası yaşadıkları merak ve heyecanla her gün tartılanlar tartıda gördükleri rakamda yanılmakta ve zaman zaman hayal kırıklığı yaşamaktadır. Bariatrik cerrahi sonrası kişiler hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşasa da ölçümün en doğru şekilde yapılması en sağlıklı olandır. Özellikle bariatrik cerrahi operasyonu geçirmiş bireylerin tartımlarının doğru yapılması süreçlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından çok önemlidir.

Tartımlar arasında en azından 1-2 hafta olmasını tavsiye ediyoruz çünkü her 1 kilogramlık yağ kütlesinde fark olması için, günlük enerji alımı ve harcamalarıyla birlikte 7000 kalorilik azalma olması gerekmektedir. Böyle bir azalma da hiçbir beslenme programı veya yapılacak süreçle mümkün değildir. Vücuttaki ödemden hormon dengesine kadar etkilenen bir metabolizmamız olduğu için bu değişimi sadece kilo olarak düşünmemek gerekir. İncelmeyi hissetmenizi sağlayan işaretlerden biri yağ kütlesindeki ve fazla olan ödeminiz deki azalmadır ancak ev tipi ölçüm cihazlarıyla bu ölçümü doğru ve güvenilir bir şekilde takip etmek her zaman mümkün olmamakta ayrıca yanılmalara sebep olmaktadır. Bunu önlemek için genel olarak diyetisyen takibinde ölçümlerinizin yapılmasını önermekteyiz.

Obezitenin klinik olarak değerlendirilmesi ve takibinde boyunuzun kilonuza oranı yani beden kitle indeksiyle birlikte bel çevresi, kalça çevresi gibi ölçümler yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), toplum temelli araştırmalarda yağlanma ve bölgesel yağın belirlenmesinde kullanıldığı en kolay ve en etkili gösterge bel çevresi ölçümüdür. Eğer sizlerde obezite cerrahisi sonrası kendiniz evde kilo verim sürecinizi takip etmek istiyorsanız sizler için tavsiyemiz haftalık ya da aylık olarak bel çevrenizi ölçmek olacaktır. Bu yöntem hem sizler için daha pratiktir hem de daha gerçekçi sonuçlarla karşılaşmanıza yardımcı olacaktır. Mezura ölçümlerindeki sonuçlar obezite cerrahisi olmuş bireyleri oldukça tatmin etmektedir.

Peki doğru ölçüm nasıl yapılmalıdır?

doğru ölçüm nasıl yapılmalı

Diyetisyeninizin kontrolünde ölçüm yaptırıyorsanız yapmanız gerekenler ölçüme gitmeden önce hafif besinler tüketmek, fazla su-kahve gibi sıvılar tüketmemek ve ağır giysiler giymemektedir. Doğru ölçüm için diyetisyeniniz kalibrasyonu yapılmış cihazlar ile ölçüm yapmalıdır. Bu cihazlar sayesinde vücudunuzdaki yağ-kas-su dengesinin detaylı analizi yapılmış olur. Ölçümlerin diyetisyeniniz tarafından doğru yorumlanabilmesi için belirli aralıklar ile tekrarlanması ve kıyaslanması gerekmektedir. Özellikle obezite cerrahisi sonrasında yapılan rutin kontrollerle beraber ilk aydan itibaren yapılan 3.ay, 6.ay ve 1.yılınızda başlangıç kilonuzla verilen kiloların karşılaştırılması yapılmaktadır. Bu kontrollerin hepsinde vücut yağ-kas-su dengesi ile beraber analizlerin hepsi tekrardan gözlemlenmiş olur. Ayrıca diyetisyeniniz kilo takip sıklığını size göre şekillendirebilir. Gözlemlenme sayısının sıklığını diyetisyeniniz planlamaktadır.

Bir diğer ölçüm yöntemi olan mezura ölçümü ile de kendi takibinizi kendiniz yapabilirsiniz. Mezura en eski ve en güvenli ölçüm methodudur. Mezura ile ne kadar inceldiğinizi çok kolay bir şekilde gözlemlemeniz mümkündür. Kendinizi ölçmek biraz zor olabileceğinden dolayı sizi birinin ölçmesini isteyebilir ya da diyetisyeninize mezura takibi de istediğinizi belirtebilirsiniz. Böylelikle diyetisyeniniz vücut yağ-kas-su kütlesine ek olarak bel-kol-kalça ölçümlerinizi de kaydedebilir.

Göz atın –> 9 Adımda Dengeli Beslenme

Doğru Mezura Ölçümü

Mezura ile doğru ölçüm ise kolun en geniş kısmı, göbek deliğinin 2 parmak üstü ve kalçanın en geniş kısmını ölçmeyi içermektedir. Her ölçümde doğru bölgeyi ölçtüğünüzden emin olmaya çalışın. Haftada 1 gün, sabah ve aç karnına olmak şartıyla kendinizi aynı kıyafetlerle ölçtüğünüzde en doğru sonucu alacağınızı unutmayın.

Son olarak bariatrik cerrahi sonrası yaşam tarzı değişikliğiyle birlikte kilo verme sürecinde bedeninize güvenmeli ve önceliğinizin tartıdaki rakamdan ziyade her yeni gün ile birlikte sağlığınıza yatırım yaptığınızı kendinize hatırlatmalısınız. İlk başta giden hızlı kilolardan sonra özellikle 15 gün sıvı ve 15 gün püre dönemini tamamladıktan sonra gelen özgüveninizi kilo verme yolculuğunuzu tamamlayana kadar sürdürmelisiniz. Aynı zamanda zayıflama sürecinizin en büyük şahitlerinin kıyafetleriniz olacağını da unutmayın. Eski kıyafetlerinizi kendinize bir ölçü birimi olarak kullanabilirsiniz. Kıyafetlerinizin bol gelmesi, yeni kıyafetlere ihtiyaç duyacak olmanız sizi mutlu edecektir. Kilo vermeniz yaklaşık 1 yıl kadar süreceği için gardırop yenilemek için çok acele etmeyin. Sürecinizi tamamladığınızda kendinize yakıştırdığınız kıyafetlerle sizleri görmek için can atıyor olacağız.

Bilgi sahibi olun –> Diyabet Nedir