Mide balonu fiyatları kilo vermek isteyen ancak diyet ve egzersiz ile başarılı bir sonuç elde edemeyenlerin her daim gündeminde yer alıyor. Çünkü bu yöntem kilo vermeye yardımcı olan en basit tekniklerden biridir. Özellikle vücut kitle indeksi 35 ve altında olan hastalar için sıklıkla gerçekleştirilen bu yöntem endoskopi ile uygulanıyor. Endoskopi aleti ile ağız bölgesinden mideye ulaşılıyor.

Mideye boş bir balon yerleştiriliyor ve ardından bu balon şişiriliyor. Mideye balon konmasının temel amacı ise hastanın midesinde bir dolgunluk oluşturulması ve bu yolla tokluk hissi sağlanmasıdır. Ancak mide balonunun kalıcı bir uygulama olmadığının da altını çizmek gerekiyor. 6 aylık bir süreç sonrasında mide balonu çıkarılır. Mide balonu işleminin kimler için uygun olmadığına değineceğiz. Ancak öncesinde fiyatları etkileyen unsurlardan söz edelim.

Mide Balonu Fiyatları Neye Göre Değişir?

mide balonu fiyatları neye göre değişir

Öncelikle mide balonu hastaların diledikleri gibi satın alabilecekleri bir ürün olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu malzeme obezite tedavisinde kullanılan bir medikal malzemedir ve bu malzemenin temini de doktor tarafından yapılır. Kullanılacak olan bu medikal materyal, mide balonu fiyatları üzerinde de etkili oluyor. Piyasada çok sayıda farklı mide balonu türü var.

Örneğin 6 ay boyunca midede dolgunluk hissi yaratan ve 6 ay sonrasında yine endoskopi yardımı ile çıkarılan mide balonları mevcut. Bununla birlikte 1 yıl boyunca midede kalabilen ve su ile yutulabilen yani endoskopi işlemine gerek bırakmayan mide balonları da bulunuyor. Bu farklı mide balonu türleri arasından hastaya en çok fayda sağlayan olan ürün doktor tarafından seçilir ve kullanılır. Bu da fiyatları etkileyen ilk unsurdur.

Döviz kurları fiyat üzerinde etkili olan bir diğer unsurdur. Çünkü mide balonları ithal malzemelerdir ve yurt dışından gelir. Haliyle döviz kurlarındaki değişim de bu ürünlerin fiyatlarını etkilediğinden haliyle mide balonu fiyatları da etkileniyor. Doktorun deneyimini de göz ardı etmemek gerekiyor. Ancak deneyimli bir doktorun bu işlemi yapması söz konusu olduğunda fiyatın her daim ikinci planda kalması gerektiğini de belirtelim. Her ne kadar basit bir işlem gibi algılansa da mide balonu uygulamasının mutlaka deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Daha önce de değindiğimiz gibi mide balonları 6 aylık bir kullanım sonrasında endoskopi ile çıkarılır. Bazı kliniklerde balonun çıkarılması işlemi fiyata dahil edilmeyebilir ve bu işlemin ücreti, işlem yapıldığında talep dilebilir. Bazı kliniklerde ise hastaya toplam bir fiyat bilgisi iletilir. Bu durum hastalar arasında akılların karışmasına yol açabiliyor.

Çünkü birbirinden çok farklı rakamlar ile karşılaşılıyor. Bu nedenle doktorunuza mutlaka hangi işlemlerin fiyata dahil olduğunu sormalısınız. Böylelikle fiyat noktasında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Sonuç olarak fiyatların değişkenlik göstermesi şaşırılacak bir durum değildir. Önemli olan rahatlıkla iletişim kurabileceğiniz, işlem sonrasında takibinizin yapılabileceği bir kliniği tercih etmeniz ve işlemin de deneyimli bir cerrah tarafından yapılmasıdır.

Mide Balonu Yeni Bir Yöntem Mi?

Obezite sorunundan kurtulmak ve kilo vermek isteyen hastalar mide balonu fiyatları kadar bu yöntemin tarihçesini de merak edebiliyor. Her ne kadar son 10 yıllık dönemde çok daha sık gündeme geliyor olsa da aslında mide balonu işleminin geçmişi 40 yıl öncesine uzanıyor. Bu materyaller çok uzun yıllardır belirli standartlarda üretiliyor ve çeşitli testlerden geçirildikten sonra kullanıma sunuluyor.

Dolayısıyla mide balonu uygulamasının çok yeni bir işlem olduğundan söz edemeyiz. Sadece eski dönemlerde bu işlemden faydalanan kişi sayısı daha azdı. Günümüzde ise hem obezitenin yaygınlaşmış olması hem de bu işlemin artık daha fazla sayıda kişi tarafından biliniyor olması, uygulamadan faydalanan kişi sayısının da artmasını beraberinde getirdi.

Mide Balonu Fiyatları 2024

Halk arasında obezite tedavisi ya da mide balonu uygulaması konusunda çok fazla yanlış bilgi olduğunu gözlemliyoruz. Bunlardan biri de mide balonu fiyatları hakkındadır. Fiyatların çok yüksek rakamlardan oluştuğu bilgisi doğru değildir. Hastalar gayet makul bir ücret karşılığında mide balonu uygulamasından faydalanabilir ve fazla kilolarından kurtulmak için ilk adımı atabilir. 2022 yılında döviz kurlarındaki değişim bu işlemin ücretlerini de bir miktar etkilemiş olabilir. Fakat yine de fiyatların hastaların ekonomik dengesini çok zorlayacak rakamlara ulaşmadığının altını çizmek gerekiyor.

Ancak fiyat konusunda net bir bilgi vermek de yanıltıcı olabilir. Hangi kliniğin ya da hangi doktorun tercih edildiğine bağlı olarak ödenmesi gereken ücret de değişecektir. Öncelikle randevu talep etmeniz ve doktorunuz ile görüşmeniz, sonrasında fiyat bilgisi almak istemeniz çok daha doğru olur. Bu sayede net bir fiyat bilgisi edinerek bütçe ayırma aşamasına geçebilirsiniz.

İstanbul Mide Balonu Yapan Doktorlar

istanbul mide balonu

Elbette mide balonu işlemi yapan çok sayıda doktor bulunuyor ve hangi doktorun tercih edildiğine bağlı olarak da mide balonu fiyatları değişkenlik gösteriyor. İstanbul, nüfusu en kalabalık kentimizdir. Dolayısıyla bu işlemin de en yoğun şekilde yapıldığı kentlerin başında İstanbul geliyor.

İstanbul’da mide balonu, obezite cerrahisi ya da obezite tedavisi dendiğinde ise akıllara gelen ilk isim Doç. Dr. Ali Durmuş oluyor. Bu alanda başarısını kanıtlamış bir isim olan Doç. Dr. Ali Durmuş, hastaları ile iletişim halinde olması, hastalarına verdiği güven gibi özellikleriyle de yurt dışında bile tercih edilen cerrahlardan biri haline geldi. Uzun zamandır yurt dışından da hasta kabul eden Doç. Dr. Ali Durmuş sadece bu işlemdeki başarısıyla değil, işlem sonrasındaki hasta takibi ile de ön plana çıkan isimler arasında yer alıyor.

Mide Balonu Kimlere, Niçin Ve Ne Zaman Uygulanır?

Öncelikle mide balonu işleminin ameliyata engel olabilecek bir sağlık sorunu olanlar için ideal bir seçenek olduğunu belirtelim. Çünkü bu işlem ameliyat değildir, hastaya mide balonu ameliyat ile takılmaz ve dolayısıyla hastaya hiçbir şekilde kesi uygulanmaz. Vücut kitle indeksi 35 ve altında olan, diyet ya da egzersiz ile kilo vermeyenler için bu işlem yapılabiliyor.

Hastanın durumuna bağlı olarak mide balonu fiyatları da değişiyor ancak önemli olan fazla kilo ve beraberinde getirdiği sağlık sorunu risklerinden kurtulmak oluyor. İşlemin mutlaka belirli bir dönemde yapılması gerekmez. Hastanın kendini hazır hissettiği herhangi bir zaman diliminde mide balonu yapılabiliyor. İşlemin yapılmasının temel nedeni ise hastada tokluk hissi yaratmak ve gereğinden fazla gıda tüketmesini önlemektir.

Mide Balonu Kimler İçin Uygun Değildir?

Obezite sorunu olanların mide balonu fiyatları kadar kimler için bu işlemin uygun olmadığını da bilmesi gerekiyor. Bu sorunun yanıtını kısa bir liste ile aktarabiliriz:

  • Gastrit sorunu olanlar
  • Mide ülseri sorunu olanlar
  • Daha önce herhangi bir nedenle mide ameliyatı olanlar
  • Geniş hiatus hernisi (mide fıtığı) sorunu olanlar
  • Alkol bağımlılığı bulunanlar
  • Kanama bozukluğu olanlar
  • Tüp mide olanlar ve gastrik bypass olanlar

Bununla birlikte gebelik dönemlerinde de hastaya mide balonu işleminin yapılamadığını belirtmek gerekiyor. Doğumdan 3 ay sonrasında işlem yapılabilir. Anneler emzirme dönemi sona erdiğinde bu işlemden faydalanmak için doktoruyla görüşebilir. Mide balonu işlemi ya da fiyatları hakkında merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Mutlaka okumalısın –> https://www.alidurmusobezite.com/mide-balonu-nedir-nasil-takilir/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62