Mide balonu son yıllarda obezite probleminin artmasıyla birlikte çok daha fazla gündeme gelmeye başladı. Özellikle obezite sorunundan kurtulmak için ameliyat olmaya sıcak bakmayanlar tercihini bu yöntemden yana kullanabiliyor.

Kilo vermeyi kolaylaştırmayı sağlayan metotlardan biri olan mide balonunun vücuda hiçbir zararı olmayan silikon materyalden üretildiğini belirtmek gerekir. Bu yöntemde kullanılan mide balonlarının hacmi ise 500 ml ile 1000 ml arasında değişkenlik gösteriyor. Yapılan muayene ve tetkiklerin ardından en uygun hacme sahip olan mide balonu doktor tarafından belirleniyor. En çok merak edilen konulardan biri de mide balonuyla kaç kilo verilebildiği oluyor. Bu konuyu da mercek altına alacağız ancak öncesinde obezite sorunu yaşayanları çok yakından ilgilendiren mide balonunun nasıl takıldığını basitçe özetleyelim.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Öncelikle mide balonu yönteminden son derece konforlu bir süreç eşliğinde faydalanılabildiğini, işlem esnasında hastaların herhangi bir acı, sızı, ağrı ya da kramp hissetmediğini belirtelim. Çünkü bu işlem sedoaneljezi olarak adlandırılan bir uyutma metodu kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu metot sayesinde hastanın yaklaşık olarak 10 dakika hiçbir şey hatırlamadığını söyleyebiliriz. Üstelik sedoaneljezi yönteminin herhangi bir yan etkisi de bulunmuyor ve bu açıdan da hastalar hiçbir endişe yaşamadan söz konusu yöntemden istifade edebiliyor.

Sedoaneljezi ile hastanın uyutulmasının hemen ardından endoskopi aşamasına geçiliyor. Endoskopi yöntemiyle hastanın midesinde herhangi bir yara ya da reflü olup olmadığı kontrolden geçiriliyor. Şayet ülser yani yara ya da reflü (geniş hiatus hernisi) varsa işlem iptal ediliyor.

Zira bu durumda mide balonu uygulamasından önce reflü ya da ülserin tedavi edilmesi gerekir. Eğer endoskopi işleminde herhangi bir problem tespit edilmezse mide balonunun mideye yerleştirilmesi aşamasına geçiliyor. Bu balonun mideye ağız yolu ile yerleştirildiğini de belirtmek gerekir. Hastanın karın kısmına herhangi bir kesi uygulanmıyor ve bu nedenle dikiş uygulamasının yapılmasına da gerek olmuyor.

Boru şeklindeki medikal bir alet yardımı ile mide balonunun ağızdan mideye ulaştırılması sağlanıyor. Hemen ardından bu balonun içerisine, halk arasında ‘mavi su’ olarak adlandırılan metilen mavisi konuyor ve balonun şişmesi sağlanıyor. Mide balonunun istenen oranda şişirilmesiyle birlikte işlem de tamamlanmış oluyor. Hasta açısından herhangi bir endişeye gerek bırakmayan yöntemlerden biri olan mide balonu uygulaması oldukça kısa zamanda tamamlanan işlemlerden biridir.

Mide Balonu Riskleri Var mıdır?

Elbette bu yöntemden faydalanmak isteyenlerin gündeminde mide balonu işleminin riskleri de bulunuyor. Öncelikle söz konusu yöntemin çok ciddi bir riskinin bulunmadığını belirtmeliyiz. Özellikle tecrübeli bir doktor tarafından yapılması durumunda bu işlemin riskleri çok daha düşük olabiliyor. Söz konusu risk ise sadece balonların mideye yerleştirilmesi sırasında sert olan ucunun yutak borusuna yani özefagusa zarar verebilme ihtimalidir.

Mide balonlarının hangi hacme sahip olursa olsun belirli bir süre sonrasında çıkarılması gerektiği de bilinmelidir. Şayet bu süre dolduğunda çıkarılmazsa patlama riski doğar. Mide balonunun patlaması durumunda ise idrarın renginde bir değişim meydana gelir ve idrar mavi rengini alır.

Böyle bir durumda hastaların derhal doktoru ile görüşmesi ve bilgi vermesi, mide balonunun çıkarılmasını sağlaması gerekiyor. Kimi zaman mide balonlarının patlaması ince bağırsağın tıkanmasına yol açabiliyor. İşte bu nedenle mide balonu işlemi yaptıranların bu materyalin kullanım süresi noktasına son derece dikkatli olmaları gerekiyor.  Bu arada kullanılan mide balonlarının markasının ve CE ya da FDA onayının olup olmadığının da çok büyük önem taşıdığının altını çizmeliyiz. CE ya da FDA onayı olmayan mide balonlarının kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir?

Mide balonu ile kaç kilo verilir

Hastaların ilk olarak yanıtını merak ettikleri sorulardan biri de mide balonuyla kaç kilo verilebildiği oluyor. Ancak bu sorunun yanıtı olarak net bir kilodan söz etmek yanıltıcı olabilir. Çünkü mide balonu uygulaması ile kaç kilo verildiği hem hastaya hem de kullanılan balonun hacmine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ancak genel olarak mide balonuyla kişinin ortalama kilosunun yaklaşık olarak % 20’sini kaybetmesi mümkün olabiliyor. Elbette bunun için hastanın sürece iyi hazırlanması, diyetisyenin önerilerini ve uyarılarını dikkate alması, diyetisyen takiplerini aksatmaması, iyi bir markanın mide balonunun takılmış olması gibi koşullar da bulunuyor.

Tüm bu koşullara uygun bir süreç eşliğinde % 20 gibi gayet yüksek bir oranda kilo kaybı mümkün olabiliyor. Mide balonunun cerrahi bir operasyona, kesi uygulanmasına gerek kalmadan takılabiliyor olması da gayet önemli bir avantajdır. Çünkü hastalar zorlu bir iyileşme süresi yaşamadan, klinik istirahate ya da ev istirahatine gerek duymadan, iş hayatına uzun bir ara vermeden söz konusu işlemden istifade edebiliyor. Hemen sonrasında ise kendilerini iyi hissetmeleri durumunda günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

Mide Balonu Nasıl Çalışır?

Mide balonu takıldıktan sonraki ilk 3 gün hastanın vücudu balonu mideden atmak için mücadele içerisine girer. Bu süre zarfında mide bulantısı ve bulantıya bağlı kusma şikayetleri ortaya çıkabilir. Ancak bu şikayetler hastaların sadece % 10’unda görülüyor. Uygulamanın yapılmasını takiben yaşanan bu 3 gün içerisinde hastaların 3 kilo ile 5 kilo arasında değişen bir kilo kaybı yaşadıklarını belirtelim.

Zira 3 gün sonunda mide balonunun etkileri hastalar tarafından da fark edilmeye başlanır. Çünkü mide içerisinde belirli bir yer kaplayan mide balonu, beyne mide içerisinde yemek varmış gibi sinyal yollanmasına olanak tanır. Bu sinyaller hastanın kendini tok hissetmesini sağladığından doğal olarak daha az gıda tüketilmeye başlanır. Daha az miktarda yemek tüketilmesine diyet ve egzersizin de eşlik etmesi durumunda zayıflama süreci de başlamış olur.

Mide Balonu Midede Ne Kadar Kalabilir?

Mide balonu ne kadar kalır

Öncelikle mide balonlarının midede kalma süresi bakımından ikiye ayrıldığını belirtelim. Bunlar;

  • 6 aylık mide balonları
  • 12 aylık mide balonları

Elbette bu sürenin kimi zaman 2 ay ile 3 ay uzayabildiğini de belirtmek gerekiyor. Mide balonlarının çıkarılma süresinin birkaç ay uzaması durumunda hastaya herhangi bir zarar vermediğini de belirtmeliyiz. Ancak bu sürenin daha da uzatılmamasına da büyük önem verilmelidir.

Mide Balonu İşe Yarıyor mu?

Hastalardan duyduğumuz ilk soru genellikle bu yöntemin işe yarayıp yaramadığı oluyor. Şayet mide balonu doğru zamanda doğru kişiye uygulanırsa başarısız olması imkansızdır. Burada önemli olan konu hastanın hem yapılacak işlem hem de süreç hakkında yeterli bilgiye sahip olmasıdır. Doktorun ve diyetisyenin önerilerinin dikkate alınması durumunda bu işlem mutlaka işe yarayacak ve kilo verilmesini sağlayacaktır.

Mide Balonu Patlar mı?

Mide balonlarının pek çok testten ve analizden geçirildikten sonra kullanıma sunulduğunu unutmamak gerekiyor. Normal şartlarda mide balonlarının patlaması neredeyse imkansızdır. Komplikasyon riskinin yok denecek kadar az olduğunu da hatırlatmak gerekir. Şimdiye dek mide balonunun patladığı ve hastaya zarar verdiği vakası bildirilmedi. Ancak kullanım süresinin sonunda çıkarılması gerektiğinin de altını bir kez daha çizelim.

Mide Balonu İçine Ne Konuyor?

Günümüzde mide balonları su ve hava ile dolduruluyor. Ancak havalı mide balonları takılırken oluşan komplikasyonlar ve uygulanmasının daha zor olması nedeniyle son zamanlarda pek tercih edilmiyor.

Mide Balonunda Yaş Sınırlaması Var mı?

Mide balonunda yaş sınırlanması yok ancak tecrübemizin ışığında 10 yaş üstü hastalara önerdiğimiz bir işlem olduğunu belirtebiliriz. Elbette uygulama öncesinde pediatrik konsültasyonu yapılmasında fayda vardır. Mide balona dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> https://www.alidurmusobezite.com/mide-balonu-fiyatlari/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62