Mide katlama ameliyatı nedir?

Aslında genellikle laparoskopik olarak yapılan ve halk arasında mide katlama, mide dikme, mide bandı olarak bilinen,  tıbbı olarak ise mide pilikasyon adı verilen ameliyattır. Mide katlama ameliyatı, mide hacminin küçültülmesidir.

Mide katlama ameliyatı başarısı nedir?

Bugünkü ameliyatların olmadığı dönemlerde çokça yapılmıştır fakat başarı oranı düşük olduğu için günümüzde tercih edilmemektedir. Mide katlama ameliyatının tercih edilmemesinin sebebi uzun vadede hastaların yeterince kilo verememesidir.  Bunun sebebine gelince, yapılan ameliyat sadece mideyi küçülmektedir.  İştah hormonu dediğimiz grelin hormonu hastada hala salgılanmaktadır. Bu da hastanın istediği kilolara ulaşamamasına sebep olmaktadır.

Endoskopik mide katlama (pilikasyon) ameliyatı nedir?

Son zamanlarda moda olan ameliyat, ağızdan mideye girilip dikişlerle midenin daraltılması olayıdır. Diğer kapalı ameliyattan tek farkı endoskopik olarak yapılmasıdır. Yine bu ameliyatın sonuçları yüz güldürücü değildir. Endoskopist deneyimli olmasına rağmen hem çok zor bir işlem hem de  fiyat olarak yüksektir.

Mide katlama ameliyatı nasıl tüp mideye çevrilir ?


Mide bandından sonra en çok revizyon yaptığımız ameliyattır. Mide katlama ameliyatı revizyonunda genellikle aynı yerden girilir. Bu ameliyatlarda en büyük sıkıntı standartı olmadığı için her cerrah ameliyatı kendine göre yapmaktadır. Genellikle karşılaştığımız olay, midenin katlanmasına rağmen çok geniş bırakılmasıdır. Geniş olan bir mideye tüp mide ameliyatı yapmak kolay olmaktadır fakat bazen bazı yerleri dar, bazı yerleri geniş bırakılmış katlama ameliyatında, dar olan kısımların dikişlerini açmak zorunludur. Bu da ameliyat süresini uzatmaktadır.

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da tecrübe çok önemlidir . Hastanın doğal olarak beklentileri yüksek olacaktır. Hasta bu ameliyatta da tekrar kilo alırsa, cerrahlara güvenini yitirmiş olacaktır. Bu nedenle revizyon ameliyatı olmadan, cerrahın her ayrıntıyı düşünmesi gerekmektedir ve bu ameliyatın her ayrıntısını hastası ile paylaşmalıdır.

Merak edilen diğer konumuz –> Gastrik bypasstan gastrik bypass çevirme

Mide katlama olmuş kilo almış hastalara tüp mide mi yapılmalıdır, yoksa gastrik bypass ameliyatı mı?

Bu soru hem cerrahların hemde hastaların kafasını karıştırmaktadır. Hasta iyi değerlendirilmelidir. Hastsanın şeker bağımlılığı, metabolik hastalığı varsa gastrik bypass daha uygun olacaktır.  Bunun dışında hastalara tüp mide öneriyoruz. Sebebine gelince,  uzun vadeli sonuçlarda tüp mide ve gastirk bypass ameliyatlarının başarısı aynıdır.

Hastanın uzun vadede   gastrik bypass ameliyatından sonra endoskopik olarak mideye bakılamaması, uzun süre  vitamin kullanacak olması ve kötü kokulu ishaller hastayı olumsuz etkileyecektir. Daha geniş açıklama aşağıdaki videoda anlatılmıştır.

Okumanızda fayda var –> Mide bandından tüp mideye çevirme

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62