Her geçen gün sağlık sektöründe yeni gıdaların ve ürünlerin adını duyuyoruz. Bunlardan bazıları aslıda hep var olan fakat faydaları daha sonra keşfedilen gıdalar olurken, bazıları da yeni yeni hayatımıza girmeye başlıyor.

Ülkemizde halen milyonlarca kişinin adını dahi duymadığı teff, son yıllarda tüm dünya üzerinde gitgide popülerliği artan tahıllar arasında yer alır. Dışarıdan bakıldığında basit bir tahıl türü olarak görülen teff, bilinmeyen pek çok faydası bulunuyor.

Yurt dışında taf ya da khakshir ismi ile adlandırılan teff, aslen Kuzey Etiyopya’da yetişen bir bitkidir. Yılda sadece bir kez ekilebilen ve bu yüzden oldukça değerli olan bu bitki, minik tanelere sahip olan tatlı bir yiyecek türü olarak da bilinir. Dokunulduğu zaman ele yumuşaklık hissi veren teff, kırmızı, kahverengi ve beyaz olmak üzere 3 farklı çeşit üzerinden üretilmekte.

Yapılan araştırmalara göre dünyada bilinen en ufak tahıl tanesi olma unvanını elinde bulunduran bu gıdanın tadı türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin beyaz teffin tadı adeta bir kestaneyi andırırken, demir açısından en zengin kaynaklardan birisi olan kırmızı teff ise daha çok fındık tadındadır.

İnsan sağlığına faydalı pek çok içeriği bünyesinde barındıran teff, dünya üzerinde en çok Etiyopya’nın dağlık bölgelerinde üretilse bile bu ülke dışında Birleşik Devletler, Mısır, Kanada ve Avusturalya’da da ekilmelte.

Teff Nasıl Kullanılır?

Hem un hem de tohum halinde temin edilebilen teffin farklı pek çok kullanım şekli bulunur. Teff unundan ekmek yaparak bu şekilde tüketilmesi en sık başvurulan yöntemler arasındadır. Bunun dışında tohum halinden faydalanarak yemek yapmak ya da salatalara katmak farklı bir tüketim önerisi olarak verilebilir.

Sabah kahvaltılarında teff unundan yapılan krepler ile başlayabilirsiniz.

Özellikle tatlı ekmeklerde teff ununu kullanabilirsiniz. Teff tohumlarının öğütülmesiyle meydana gelen unu da, tıpkı bitkinin kendisi kadar faydalıdır. Glutensiz olması, protein ve aminoasit açısından çok zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle de son yıllarda diğer unlardan daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

Teffin Faydaları Nelerdir?

Kinoa gibi vücuda faydalı birçok etkisi bulunan teff, demir ve lif oranı oldukça yüksek bir besindir. Kalsiyum ve protein merkezi olarak bilinen teff bu özellikleri ile özellikle et ve süt ürünlerinin tüketiminden uzak duran vejetaryenler için ideal bir yiyecek olarak belirtilebilir.

İçinde barındırdığı bol miktarda kalsiyum ile kemik ve diş gelişiminin yanı sıra saçlara da oldukça iyi gelen bu tahıl türü, kalsiyum yüzdesi ile kemik erimesi problemlerinde önleyici olarak tercih edilebilir. Anemi rahatsızlığı ile mücadele eden kişiler günlük olarak teff tüketimini gerçekleştirirlerse kısa bir süre sonra bu problemlerinin belirtilerinin azaldığını fark edebilirler.

Tüm bunların yanı sıra teff metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağladığı katkı ile en büyük diyet dostlarından birisidir. Kan şekerini düzenler, kansere karşı koruyucudur ve glutensiz olduğundan çölyak hastaları için ideal bir besindir.

Teff tohumu ve ununun faydalarını şu şekilde toparlarsak;

İçerisinde kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, tiamin, C vitamini ve protein bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde de diğer birçok un türünden daha sağlıklı olmaktadır.

Sindirim sistemini düzene sokar, bağırsakların  ve metabolizmanın  daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kan şekerini dengeler. Bu özelliği sayesinde de adının duyulmasını sağlayan kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekerini regüle eden teff bitkisi tokluk  hissi vererek, daha az yemek yenmesini sağlar.

Yağ yakımını hızlandırdığı için bu özelliği ile de kilo vermeye yardımcı olur.

Düşük sodyum içerdiği için tansiyon hastalarının kullanabileceği bir tahıldır.

Bazı vejetaryenler süt ve yoğurt gibi hayvansal gıdaları tüketmediği içini teff onlar için de ideal bir bitkidir. Teff unu ile yapılan ekmekler sayesinde vücudun ihtiyacı olan proteini karşılayabilirler.

Teffin Kalp Sağlığı Üzerine Etkileri Nelerdir?

Teff tanesinin kalp sağlığına çok faydalı olduğu gösterilmiştir. Düşük sodyum içeriği sayesinde vücuttaki atardamarların çok fazla tıkanmadığını garantiler.

Birkaç çalışmada bu tahılın kan basıncını etkili bir şekilde azalttığı gösterilmiştir. Bu, kalp krizi veya felç geçirme şansınızı azaltabilir ve kardiyovasküler sisteminizdeki genel baskıyı azaltabilir.

 Çölyaklılar İçin İyi Bir Alternatiftir Midir?

Pek çok insan Çölyak hastalığından muzdariptir. Onlar için gluten içeren yiyeceklere alternatif seçeneklerin bulunması çok önemlidir.

Çölyak hastalığı (gluten duyarlılığı), bu hastalığa sahip insanlar için oldukça acı verici ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle teff gibi glutensiz yiyeceklerin, içindeki besin bolluğunu saymasak bile, glutenden kaçınan insanlar için sağlıklı, lezzetli seçenekler sağlamasının nedeni budur.

Anemide Teff Gevreği Tüketilmeli Mi?

Minerallerden bahsederken, alışılmadık bir şekilde, bu tahılın içindeki en yüksek mineral içeriği demirdir. Aslında, teff, anemiye sahip hastalara tavsiye edilir.

Demir, kırmızı kan hücreleri için kilit bir unsurdur ve vücutta demir eksikliği olduğunda halsizlik, baş dönmesi, bilişsel bozukluk, kas krampları ve baş ağrıları sıklıkla görülebilir (ve bunlar anemi belirtileridir).

Kan dolaşımınızı arttırmak ve vücudunuzun önemli organlarına giden oksijeni arttırmak istiyorsanız, en kısa sürede diyetinize biraz tef veya injera ekmeği (ekşi mayalı bazlama) ekleyin!

Teffin Sindirim Sistemine Etkileri Nelerdir?

Teff tanecikleri binlerce yıldır müshil olarak ya da en azından sindirim sürecini hızlandırmak için bir araç olarak kullanılıyor. Bu yüksek oranda teffin lif bakımından zengin olmasından dolayıdır.

Lifin bol olması demek, dışkının toparlanabilmesi, peristaltik hareketin (yiyeceklerin bağırsaktan geçmesi) artması ve bağırsak hareketlerinizin düzenliliği ile mahiyetinin artması demektir.

Besinsel lif ayrıca kabızlığın, şişkinliğin, krampın ve daha ciddi gastrointestinal sorunların giderebilir. Bunların yanı sıra aşırı artan omega-6 yağ asitlerini de ortadan kaldırarak vücuttaki kolesterol seviyelerini dengeleyebilir.

İlginizi çekebilir –> Çörek Otu Nedir

Teff Gecreği Kalorisi Nedir?

1 fincan teff tohumu:

252 kkal

50g karbonhidrat

10g protein

6g yağ

7g lif

123mg kalsiyum

5g bakır

17mg demir

20mg sodyum

2 mg manganez içerir

Teff Gevreği ile Sağlıklı Salata Tarifi

Teffli Salata Tarifi ve Malzemeleri

2 bardak haşlanmış teff

1 bardak bebek ıspanak

1 orta boy göbek marul

3-4 adet ince doğranmış yeşil soğan

1/4 orta boy nar veya 1/2 elma

1/4 limon suyu

1 çay kaşığı balzamik sirke

1 yemek kaşığı rendelenmiş limon kabuğu

2 yemek kaşığı saf zeytinyağı

Tuz

Malzemeleri doğradıktan sonra ılımış olan teffi ekleyin ve baharatlarla karıştırın.

Bilgi sahibi olun –> Kinoa Nedir