tüp mide ameliyatı fiyatları

Tüp mide ameliyatı fiyatları obezite sorunu yaşayanların gündeminde olan konulardan biridir. Diyet ve egzersiz programları ile kilo vermekte zorlananlar için cazip seçeneklerden biri olan bu operasyon, kişinin ideal kilosuna kavuşma sürecine destek oluyor. Sleeve gastrektomi olarak bilinen tüp mide ameliyatının ne gibi faydalar sunduğunu kısaca gözden geçirmekte fayda olacaktır.

Kilo kaybı

Elbette ameliyatın temel amacı kişinin kilo vermesini sağlamaktır. Bu nedenle tüp mide ameliyatı fiyatları araştırması yapanların da temel hedefi kilo kaybetmek ve ideal kilosuna olası en kısa zamanda ulaşmaktır. Söz konusu operasyon sonrasında hızlı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Uzun vadeli bir kilo kaybını amaçlayanlar için en ideal cerrahi müdahalelerin başında tüp mide ameliyatı geliyor.

Metabolik Bozukluğun İyileştirilmesi

Bu ameliyat, özellikle tip 2 diyabet başta olmak üzere buna benzer metabolik bozuklukların iyileştirilmesinde etkili oluyor. Operasyon sonrasında hastaların çok büyük bir bölümünde insülin direnci azalıyor ve kan şekeri seviyelerinde normalleşme oluyor. Dolayısıyla metabolik bozuklukların giderilmesinde de son derece faydalı bir ameliyat seçeneği olduğunu söyleyebiliriz.

Kardiyovasküler Sağlık

Tüp mide operasyonu, kişinin kardiyovasküler risk faktörlerinin azalmasında oldukça etkilidir. Hipertansiyon yani yüksek kan basıncı, kolesterol gibi çeşitli problemlere bağlı olarak ortaya çıkan riskleri azaltır. En önemli hususlardan biri de kişinin kalp sağlığında iyileşme etkisini yaratabiliyor olmasıdır.

Yaşam Kalitesinde Yükselme

Bildiğiniz gibi aşırı kilo, çok sayıda sağlık sorununu da beraberinde getiren bir hastalıktır. Bu hastalıklar hastaların hayatında çeşitli kısıtlamalara da sebebiyet verebiliyor. Uygulanan ameliyat ise hastaları bu kısıtlamalardan ve sıkıntılardan kurtarıyor. Haliyle kişinin yaşam kalitesinde de bir yükselme olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok hasta daha önce yapamadığı aktiviteleri bu operasyondan sonra yapmaya başlıyor.

Uzun Vadede Başarı

Bu yöntem uzun vadede de kişinin ideal kiloda kalması için önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme şeklinin benimsenmesi durumunda uzun vadede kalıcı bir zayıflık elde ediliyor. Bu açıdan ele alındığında tüp mide ameliyatının uzun vadede de başarı sunan bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Obeziteye Bağlı Sağlık Sorunlarında Azalma

Aşırı kiloya bağlı olarak ortaya çıkan pek çok sağlık sorunu bu ameliyattan sonra ortadan kalkıyor ya da azalıyor. Uyku apnesi, bel ağrısı, eklem ağrıları ya da depresyon gibi problemleri buna örnek gösterebiliriz. Obeziteden kaynaklanan özgüven sorunları gibi sıkıntıların da ameliyat sonrasında zayıflama ile beraber ortadan kalktığını gözlemliyoruz.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?


Obezite probleminden kurtulmak için tüp mide ameliyatı olmaya karar verenler tüp mide ameliyatı fiyatları konusunda bir araştırma yapıyor. Karşılarına birbirinden çok farklı fiyatlar çıkıyor ve bu da akılların karışmasına neden olabiliyor. Oysa fiyatlandırmaların farklı olması son derece normal bir durumdur. Çünkü tüp mide ameliyatı fiyatları pek çok unsura bağlı olarak değişkenlik gösteriyor ve fiyatların neden farklılık gösterdiğini sizlere kısaca özetlemek isteriz.

Doktor Seçimi

Fiyatları etkileyen unsurların başında doktor tercihi geliyor. Deneyim sahibi ve alanında uzmanlaşmış bir hekimin tercih edilmesi son derece önemlidir. Elbette doktorun geçmiş başarıları, unvanı gibi pek çok unsur doktor seçimi ile alakalı olarak tüp mide ameliyatı için ödemeniz gereken ücrette belirleyici olan faktörlerdir. Ancak doktor tercihini fiyata göre değil deneyime göre yapmanızın da ameliyatın başarısı bakımından büyük bir önem taşıdığının altını çizmek isteriz.

Sağlık Ekibi

Ameliyatta doktor ile birlikte bir sağlık ekibi de çeşitli çalışma ve işlemler yapacaktır. Bu ekibin ne oranda profesyonel olduğu, sunacağı hizmetler ve deneyimleri de fiyat noktasında etkili olur. Başarılı ve profesyonel bir ekipten sağlık hizmeti almanız durumunda bir miktar daha yüksek bütçe ayırmanız gerekebilir. Ancak bu konunun da sağlığınız bakımından büyük bir önem taşıdığının altını çizmemiz gerekir.

Kullanılan Malzemeler

Ameliyat öncesinde, ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında kullanılan malzemelerin de ameliyat fiyatlarında etkili olduğunu belirtmeliyiz. Kullanılan malzemelerin yerli olup olmadığı dahi önem taşıyan bir detaydır. İthal malzemelerin kullanılıyor olması, döviz kurunun da fiyatta etkili olması anlamına gelir. Çünkü ithal malzemeler yurt dışından getirilir. Dolayısıyla malzemelerin kalitesi gibi bazı hususlar operasyon fiyatına doğrudan yansır.

Hastane Ücretleri

Ameliyatın hangi hastanede yapıldığı ve bu hastanenin fiyatlandırma politikası fiyatlarda etkili olan hususlar arasında yer alır. Hastane ücretinin hasta tarafından ayrılması gereken toplam bütçede oldukça belirleyici olduğunu da ekleyebiliriz. Özellikle hastanenin SGK ile anlaşmalı olup olmadığı fiyat konusunda önemlidir.

Yoğun Bakım ve Refakatçi

Ameliyat sonrasında hastanın yoğun bakımda kalmaya ihtiyacının olup olmadığı ve aynı zamanda refakatçinin kalma süresi gibi bazı detayları da göz ardı etmemek gerekiyor. Çünkü bu faktörler de ameliyat ücretlerinin belirlenmesinde dikkate alınan unsurlardır.

Hasta Takibi

Öngörülemeyen bazı durumlar geliştiğinde ek ücret oluşabilir. Bununla birlikte hastanın ameliyat sonrasında sağlık durumunun kontrol edilmesi için de bazı tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bu tetkikler ameliyat fiyatlarında etkili olur.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatını SGK Ve Devlet Karşılıyor Mu?

tüp mide ameliyatı devlet karşılıyor mu
Hastaların en sık merak ettiği konulardan biri de tüp mide ameliyatı fiyatları ile birlikte bu ameliyatın devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığı oluyor. Ameliyat fiyatı SGK tarafından karşılanır mı sorusu çok sık gündeme geliyor. Sadece belirli koşulların oluşması durumunda bu ameliyat ücretinin SGK tarafından karşılanması söz konusu olabilir. Aynı zamanda bu belirli koşulların oluşması halinde de ameliyatın sadece belirli bir kısmı SGK tarafından karşılanıyor ve geri kalan kısmının yine hasta tarafından karşılanması gerekiyor. Sonuç olarak devlet tüp mide ameliyatının sadece belirli bir kısmını, belirli şartların söz konusu olması durumunda karşılar.

Dünyada Ortalama Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Dünyada tüp mide ameliyatı fiyatları oldukça farklıdır. Ülkeden ülkeye ameliyat fiyatları değişiyor ve aynı zamanda sadece bir ülkeye yönelik araştırma yaptığınızda da karşınıza çok farklı fiyatların çıkacağını söyleyebiliriz. Doktorun deneyimi, hangi hastanede ameliyatın yapılacağı gibi faktörler yurt dışında da tüp mide ameliyatı fiyatları üzerinde etkili oluyor. Ancak sizlere genel olarak bir fikir vermesi bakımından bazı fiyatlandırmalardan söz edebiliriz.

 • Avustralya: 21.000 $ – 30.000 $
 • Amerika Birleşik Devletleri: 20.000 $ – 30.000 $
 • Birleşik Krallık: 13.800 $ – 18.000 $
 • Kosta Rika: 12.650 $ – 17.000 $
 • Hindistan: 6.500 $ – 9.000 $
 • Meksika: 4.400 $ – 6.000 $

Elbette bu fiyatlar sadece fikir edinmeniz için sizlere aktarılıyor ve güncel kurlara göre fiyatlar değişebiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2024 Neye Göre Değişir?


Ameliyat fiyatlarının sabit bir rakamdan oluşması söz konusu değildir. Çok sayıda unsurun tüp mide ameliyatı fiyatları üzerinde etkili olması nedeniyle birbirinden farklı ücretlendirmeler ile karşılaşabilirsiniz. Elbette bu durum son derece normaldir. Yukarıda daha detaylı olarak ele aldığımız gibi Ameliyat fiyatlarının belirlenmesinde dikkate alınan unsurların sayısı fazladır. Bu da hastaların ücret araştırması yaparken karşılarına farklı rakamların çıkmasını beraberinde getiriyor.

Genellikle hastane ortamında yatış süresinin fiyatta etkili olmadığı düşünülür. Oysa bu detay dahi ücretlerin değişmesinin nedenlerinden biridir. Çünkü hastanın klinik ortamda ne kadar süre boyunca kaldığı, toplam maliyeti de etkiler. Hastane seçimi ve bu hastanenin SGK ile anlaşmasının olup olmadığı da fiyatta etkili olan unsurlardan bir diğeridir. Deneyimli bir doktorun tercih edilmesi de maliyeti etkileyen faktörler arasında yer alır.

Hastanın genel sağlık durumunun fiyatları etkilediği pek bilinmiyor. Oysa hastada mevcut rahatsızlıklar ve daha pek çok unsur ek tedbirlerin alınmasını ya da ameliyatın tekniğinin değiştirilmesine neden olabilir. Dolayısıyla bunlar da fiyatın belirlenmesinde göz önünde bulundurulan hususlardır. Hastada yandaş hastalıkların yani kalp hastalığı, tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların bulunup bulunmadığı da önemlidir.

İstanbul Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2024

İstanbul, tüp mide operasyonunun sıklıkla gerçekleştirildiği kentlerin başında geliyor. Bu nedenle tüp mide ameliyatı fiyatları İstanbul’da ne kadar sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Ameliyatın hangi kentte yapıldığı fiyatları etkileyen unsurlardan biridir. Her ne kadar tüp mide ameliyatı fiyatları çok daha farklı nedenlere bağlı olarak değişiyor olsa da operasyonun gerçekleştirildiği şehrin de fiyatlarda belirleyici olduğunu söyleyebiliriz.

İstanbul, metropol bir kenttir ve bu nedenle fiyatlar diğer şehirler ile kıyaslandığında bir miktar daha yüksek olabilir. Ancak aradaki fiyat farkının sanıldığı kadar astronomik rakamlardan oluşmadığının da altını çizmeliyiz. Bununla birlikte deneyimli cerrahlar da İstanbul’da hizmet veriyor çünkü bu şehir nüfusun kalabalık olması nedeniyle ameliyatın da en sık yapıldığı kentlerin başında geliyor.

Eğer siz de obezite probleminden kurtulmak ve tercihinizi tecrübeli bir doktordan yana yapmak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz. Gerekli tüm bilgileri sizlere aktarabilir, sorularınızı yanıtlayabilir ve randevu talebinizi alabiliriz.

Kliniğimizde Gerçekleşen Sürecimiz


Kliniğimizde nasıl bir sürecin yaşandığı da tüp mide ameliyatı fiyatları kadar merak edilen hususlardan biri oluyor. Öncelikle hastalar ile detaylı bir görüşme yapıldığını belirtmeliyiz. Bu görüşmede hastanın şikayetleri de dinlenir. Vücut kitle indeksi ölçülür ve hastanın genel sağlık durumu hakkında bilgi alınır. Bununla birlikte bazı test ve tetkiklerin yapılması gerektiğini de belirtmeliyiz. Çünkü hastanın ameliyata uygun olup olmadığının ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesi için kan testi gibi bazı tetkiklere gerek duyulur.

Tüm bunlarla birlikte hastada ne tip obezite olduğu da belirlenir. Ameliyat planlamasının her yönüyle hazırlanmasının ardından hastaya fiyat bilgisi iletilir. Fiyatın onaylanması ile birlikte operasyon sürecine başlanır. Bu arada yurt dışından kliniğimize ulaşan hastalarımız ile görüşmelerimizi WhatsApp üzerinden gerçekleştirdiğimizi belirtmeliyiz. Böylelikle yurt dışında yaşayan hastalar ön görüşme için Türkiye’ye gelmek durumunda kalmıyor. Ön görüşme sonrasında hastanın ameliyat kararı alması sonrasında Türkiye’ye gelmesi gerekiyor.

Tüp Mide Ameliyatları Fiyatları 2024 Yılında Geçerli Olan İşlemler

Öncelikle hangi kliniğin ya da hangi doktorun tercih edildiğine bağlı olarak tüp mide ameliyatı fiyatları kapsamında yapılan işlemlerin değişebildiğini belirtmeliyiz. Kliniğimizde ise Ameliyat fiyatlarına dahil olan işlemler şu şekildedir:

 • Ameliyat öncesinde yapılan kan testleri
 • Ameliyattan önce yapılan görüntülemeler
 • Ameliyattan önce diğer branş doktorları ile hastanın durumuna dair yapılan görüşmeler
 • Ameliyat ücreti
 • Ameliyattan sonraki 3 gecelik istirahat
 • İstirahat sürecinde gerçekleştirilen testler
 • İstirahat sürecinde hastanın kullanması gereken ilaçlar
 • Ameliyattan sonraki 6 aylık dönemde hastaya sunulan diyetisyen desteği
 • Ameliyattan sonraki 12 aylık süreçte yapılan doktor görüşmeleri

Hastalarımız ameliyat öncesinde yaptıkları görüşmelerde bu konuda detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Hangi işlemlerin ameliyat ücretine dahil olduğu konusunda kendilerine bilgi veriyoruz. Bu sayede merak edilen tüm soruların yanıtları tüp mide operasyonu öncesinde hasta tarafından biliniyor.

Konuyla alakalı akademik yayınlarıma bu linkten göz atabilirsiniz:
https://scholar.google.com/citations?user=tiLVVKQAAAAJ&hl=tr&oi=sra