Tüp mide ameliyatı hakkında onlarca farklı konu merak ediliyor. Obezite probleminin her geçen gün daha da yaygınlaşması ile birlikte çok sayıda kişi rotasını tüp mide operasyonuna çeviriyor. Halk arasında ‘mide küçültme’ ameliyatı olarak da bilinen bu operasyonda temel hedef kişinin daha az gıda tüketimi ile doygunluk hissine ulaşmasını sağlamaktır. Bu sayede doğal bir süreç eşliğinde kilo kaybı meydana geliyor ve hastanın hem diyet hem de egzersiz programlarına harfiyen uyması ile ideal kilosuna ulaşması mümkün hale geliyor.

Sleeve gastrektomi operasyonuyla ilgili en sık sorulan soruları, yanıtlarını ve özellikle bu operasyonla ilgili yanlış bilinenleri sizler için derledik. Bu sayede operasyon hakkında çok daha doğru bilgilere ulaşabilir, konu hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. İşte her yönüyle tüp mide ameliyatı…

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Tekrar Kilo Alır Mıyım?

tekrar kilo alırmıyım

Amerikada % 20 avrupada % 25 türkiye de % 40 tekrar kilo alınıyor.

Üç sebep vardır

1.Ameliyat

En önemli nedenlendendir ameliyat kişiye özel yapıldığı içindir ki doktor tecrübesi çok önemlidir. Siz ameliyat sonrası ilk yıl içinde beklenen kiloyu veremediyseniz kilo almanın şuçu ameilyatla ilgilidir . hesaplamasıda şöyle yapılır en az  fazla kilonuzun % 40 ilk yıl vermelisiniz.

2. Beslenme alışkanlığınız değiştirilmesi

İlk iki yıl için bu geçerlidir. Hastalar için tüp mide ameliyatı hakkında en kritik sorulardan biri de budur. Öncelikle sleeve gastrektomi operasyonunun ardından hastaların yeniden kilo alma riskinin son derece düşük olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Ancak bunun için ameliyat sonrasında hastaların sadece belirtilen öğünlerde gıda tüketmesi, günde en az 3 öğün yemek yemeyi ihmal etmemesi, özellikle de öğünler arasında atıştırma alışkanlığını kesinlikle terk etmesi gerekiyor. Eski yemek yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi durumunda ve yüksek kalorili yiyeceklerin tüketiminden uzak durulması halinde yeniden kilo alımı da olmayacaktır. Bir anlamda bu sorunun yanıtının aslında hasta tarafından verildiğini söyleyebiliriz.

Hangi obezite tedavi yöntemi tercih edilmiş olursa olsun ameliyat başarılı ise  ilk yıl yeme isteğiniz olmayacağından bu dönemde bu alışkanlıklarınızın diyetisyen yardımı ile değiştirmek çok koloy olacaktır.öncelikle hastanın yemek yeme ve yaşam alışkanlıklarını ,değiştirmesi gerekiyor.

Eski yemek yeme alışkanlıklarına devam edilmesi, hareketsiz bir yaşam sürülmesi gibi durumlarda kilo verme beklenmemelidir. Aksine daha fazla kilo alımı bile meydana gelebilir. Obezite cerrahisinde hasta takibi çok büyük bir önem taşıyor. Hastanın takibi sırasında kilo alım eylemi de gözden geçirilir ve diyet listesi de bu doğrultuda revize edilebilir.

3- Hasta

İkin yılın sonunda ameliyatınız iyi ise ve siz iyi bir diyetisyen takibindeyseniz ideal kilonuza ulaşmışsınızdır. Bu saatten sonra beslenme alışkanlıklarınızı degitirip kilo almanız tamamen hasta hatalartındandır. Onun için diyoruz ki takiplerin en az 5 yıl devam edilmedir. Hasta klinikle devamlı iletişim halinde olmalıdır.

Obezite Cerrahisi İle İlgili Bilinen Yanlışlar

obezite cerrahisi ile ilgili bilinen yanlışlar

Maalesef tüp mide ameliyatı hakkında çok sayıda yanlış inanış var. Bu bilgilerin doğrularını hemen aktaralım.

 • Tüp mide ameliyatı sonrasında yoğun bakımda kalınıyor. (YANLIŞ)
 • Tüp mide ameliyatından sonra hasta gerekmedikçe yoğun bakıma alınmaz. (DOĞRU)
 • Obezite cerrahisi sonrasında bir ayda tüm fazla kilolar gider. (YANLIŞ)
 • Ameliyat sonrası tüm kiloların 1 ayda verilmesi mümkün değildir ve zaten bu durum sağlıklı da değildir. Kilo verimi 1,5 – 2 yıl devam eder. (DOĞRU)
 • Obezite ameliyatı olanlar hamile kalamaz. (YANLIŞ)
 • Obezite ameliyatından 12 ay sonra hamile kalınabilir. Daha erken hamile kalınması önerilmez ve bu ameliyat kişinin hamile kalma olasılığını değiştirmez. (DOĞRU)
 • Ameliyat sonrasında hemen eve gidilebilir. (YANLIŞ)
 • Ameliyatın ardından 3 gün serviste kalınması gerekiyor. (DOĞRU)
 • Obezite ameliyatından sonra dayanılmaz ağrılar olur. (YANLIŞ)
 • Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlar ile ağrının kontrol altına alınması sağlanır. Ayrıca Dayanılmaz derecede ağrı yaşanmaz, ağrı çok daha hafiftir. (DOĞRU)
 • Obezite ameliyatları saatlerce sürüyor. (YANLIŞ)
 • Obete cerrahisi çoğunlukla 30-60 dakika arasında tamamlanmaktadır. (DOĞRU)
 • Ameliyat sonrasında çok yemek yense de kilo alınmaz. (YANLIŞ)
 • Obezite cerrahisi hastaların kilo vermelerini kolaylaştırmayı hedefler. Eski yeme alışkanlıklarına devam edilmesi durumunda kilo vermek mümkün olmaz. (DOĞRU)

Tüp Mide Sonrası Saç Dökülmesi Olur Mu?

tüp mide sonrası saç dökülmesi

İyi bir diyetisyen takibindeki hastaların saç dökülme oranı % 10 olup 3. Ayda başlayıp 4.geçmektedir. Hastaların tüp mide ameliyatı hakkında en çok merak ettikleri hususlardan biri saç dökülmesi sorunu oluyor. Bu konunun hastalarda çok ciddi endişeye neden olduğunu da belirtebiliriz. Ameliyat sonrasında hastaların % 40’ında saç dökülmesi problemi meydana geliyor.

Sadece bu sorunu yaşamak istemediği için ameliyat kararı alamayan ve obezite sorunu ile yaşamaya devam eden kişi sayısının da bir hayli fazla olduğunu belirtebiliriz. Ancak burada göz ardı edilen çok önemli bir unsur var. O da saç dökülmesi sorununun tamamen geçici olduğudur. Aynı zamanda bu soruna yönelik her türlü önlemi aldığımızı da bilmenizi isteriz.

Bu operasyonun ardından saç dökülmesi sorunu ameliyatı takiben 3 ile 6 ay arasında başlıyor ve çoğunlukla 6 ay sonrasında da saç kaybı duruyor. Elbette bu sorunun geçici olabilmesi için beslenmeye de maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekiyor. Şayet vitamin ile mineral emilimini engelleyen bir ameliyat türü tercih edildiyse saç kaybı riski bir miktar daha fazla olabiliyor.

Dökülen saçların yeniden çıkması ise 1 yıl ile 1,5 yıl arasında gerçekleşiyor. Şayet bu zaman zarfında yeni saçlar çıkmadıysa altında farklı bir sorunun olduğu düşünülmelidir. Aynı zamanda ameliyatın üzerinden 6 ay geçtikten sonra saç kaybı yaşanmadıysa, daha sonra saç dökülmesi meydana geldiyse yine altında farklı bir sorun olduğunun düşünülmesi gerekiyor.

Genellikle protein, çinko, demir seviyelerinde düşme olması durumunda saç dökülmesi meydana gelir. Tüp mide ameliyatına bağlı olan saç dökülmesi probleminin tedaviye ihtiyacı olmaz. Geçici bir sorun olması nedeniyle tıbbi bir tedavi uygulanmasına ihtiyaç olmadan dökülen saçların bir süre sonrasında yenilerinin çıkması mümkündür. Saç dökülmesinden endişe ederek aşırı kilo ile yaşama devam etmek çok daha ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması riskini göze almak anlamına geliyor. Bu nedenle obezite sorunu yaşayanların bir an önce tedavi için randevu almasına fayda olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatında Dikiş Atılıyor mu?

Bilindiği gibi bu ameliyatta midenin yaklaşık olarak % 70-90’i alınıyor. Midenin bir bölümünün kesilmesi için de stapler cihazı kullanılıyor. Kliniğimizde stapler cihazı ile kesi uygulandıktan sonra kalan bölümü özel medikal dikiş ipleri (V-Log denen özel iplik) kullanılarak ve elle dikiş işlemi gerçekleştiriliyor.

Bu özel tekniğimiz sayesinde ameliyat sonrasında hem kaçak hem de kanama riskinin minimum seviyeye inmesini sağlamış oluyoruz.  Dolayısıyla bu ameliyatta amaç zaten midenin bir bölümünü almaktır ve bu da kesi işlemi uygulanmadan mümkün olmaz. Kesi uygulanması da mutlaka dikiş işleminin yapılmasını zorunlu kılıyor.

İlginizi çekebilir –> https://www.alidurmusobezite.com/tup-mide-ameliyati-sonrasi-kacak/

Ameliyat sonrası ağrım olur mu ?

ameliyat sonrası ağrı olur mu

Ancak kesi ve dikiş işlemi sırasında elbette hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Çünkü ameliyat anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta anestezinin etkisinden çıktığında tüm ameliyat süreci zaten tamamlanmış oluyor. Mide ve bağırsak ameliyatlarında ağrı olmamasının sebebi mide ve bağırsağın sinirleri kesmeye karşı agrı olmaz sadece içinde hava olupta şişkinlik olursa siz ağrı duyarsınınz. Ameliyat sonrası ağrının sebebi mide ve bağırsakta gaz olursa ağrı olur.

Neden Tüp Mide Ameliyatı Yaptırmalıyım?

Aşırı kilo sayılamayacak kadar fazla hastalığın tek temel nedeni olabiliyor. Obezite sorunu yaşayanların tek şikayeti yaşam kalitesinin düşmesi ya da özgüven sorunları değildir. Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere vücudun neredeyse tüm organlarının aşırı yaşlanmadan etkilendiğini unutmamak gerekiyor.

Sadece sağlıklı bir yaşam sürmek tüp mide ameliyatı hakkında ‘neden yaptırmalıyım’ sorusunun en genel yanıtı olabilir. Ameliyat hastaların kilo vermesini kolaylaştırıyor ve dolayısıyla yepyeni bir yaşam adım atmak adına da hastalara umut veriyor. Kilo kaybı ile birlikte onlarca hastalık riski düşüyor, hastalar çok daha kaliteli bir yaşam standardına kavuşmuş oluyor. Sonuç olarak obezite sorunundan kurtulmak konusunda sadece ‘kilo vermek’ olarak bakmamak gerekir. Aynı zamanda pek çok hastalık riskinin düşürülmesi anlamına da geliyor. Konuyla ilgili sorularınızı hiç çekinmeden yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> https://www.alidurmusobezite.com/tup-mide-ameliyati-fiyatlari/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62