Dondurma yaz aylarının vazgeçilmezlerinden evet ama yağ, şeker ve kalori içeriğine bakıldığında dikkat edilmesi gerekiyor.

Her mevsim tüketilebilen dondurma; zengin besin içeriği nedeniyle, aynı miktar süte göre daha çok enerji, vitamin ve minarel kaynağıdır.

Özellikle yaz aylarında 7’den 70’e hemen hepimizin vazgeçilmezi olan dondurma lezzetli olmasının yanı sıra; içerdiği protein, kalsiyum, A vitamini, B12 vitamini, C vitamini ve magnezyum gibi pek çok vitamin ile mineralleri içeriyor.

Dondurma Kilo Aldırır mı?

 • Eğer sağlıklı ve dengeli besleniyorsanız, egzersizinizi yapıyorsanız dondurma tükenmenizde hiçbir sorun yoktur.Dondurma içeriği bakımından hamurlu,şerbetli tatlılardan daha hafiftir.
 • Tatlıları tükettiğimiz zamanlarda kan şekerimiz hızla yükseltip, ardından hızla düşüşe geçer. Bunun sonucunda da acıkmamız daha hızlı gerçekleşir. Dondurmanın kalori değeri diğer baklava, pasta gibi hamurlu tatlılara oranla çok daha düşük olduğu için kan şekerinde hızlı değişikliklere diğer tatlılar kadar sebep olmaz.
 • Ayrıca içerisine tarçın ve salep gibi baharatları eklersek kan şekerini düzenleyici etkileri sayesinde dondurma tüketiminin ardından hızla acıkma problemini ortadan kaldırabiliriz.
 • Bir porsiyon dondurma bir porsiyon şerbetli tatlıdan yüzde 55 ve bir porsiyon sütlü tatlıdan yüzde 23 daha az enerji içeriyor.Bu sebeple tatlı kaçamakları için masum bir seçim olabilir.

Dondurma Yerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Protein oranı yüksek bir besin olduğu için dondurmalar kolayca bozuluyor ve içinde zararlı mikroorganizmalar üreyebiliyor. Dolayısıyla soğuk zinciri kırılmış, yani eriyip tekrar donmuş dondurmayı kesinlikle tüketmeyin.

Dondurmayı Nasıl Tüketmeliyiz

 • Dondurmayı ağzıda kısa bir süre tutup, vücut ısısına yakın bir ısıda tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Sıcaklığını artırarak yutmak sindirim sistemine yardımcı olarak, hazımsızlık gibi sorunlarının önüne geçmiş oluruz.
 • Hızla yutmak, vücut ısısından çok daha düşük bir ısıda dondurmanın mideye ulaşması demek. Bu durum midede kramp oluşumuna yol açabileceği için dondurmayı mümkün olduğunca yavaş yemeye özen gösterin.

Hangi Dondurmaları Tercih Etmeliyiz?

 • Fayda sağlayabilmesi için gerçek sütten ve gerçek meyvelerden yapılmış olanlarını tercih edin.
 • Diyabetiniz varsa diyabetik dondurmayı bir ara öğün gibi düşünüp tüketebilirsiniz.

Ne Kadar Dondurma Yemeliyiz?

 • Birçok tatlıdan daha düşük olsa da, dondurmanın enerjisi dikkate alınmaya değer.Kilonuzu etkilemesi, günlük tüketilen kalori miktarı ve harcanan enerji miktarı ile ilişkilidir.
 • Bu nedenle yemeklerin ardından değil, ara öğün olarak tüketmeniz çok daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Dondurma yedikten sonra, ara öğünü yememelisiniz. Ara öğün programınızda yer alan diğer gıdaları bir sonraki ara öğünde yemelisiniz.

* 2 küçük top sade dondurmayı ayran, yoğurt, süt gibi bazı ara öğünlerin yerine değişim olarak kullanabilirsiniz.

 • Dondurmayı külahlı olarak yemeyi tercih ediyorsanız, bir külah 20–25 kalori.
 • Külahınızın üzerine eklenen 2 top dondurma ise 100 gram kadardır.
 • Dondurma imalatında kullanılan malzemelerin türüne göre 150 ile 250 kalori arasındadır.
 • Lezzet artırmak için üzerine çikolata veya ceviz, fındık, fıstık, Antep fıstığı, Hindistan cevizi ile şeker tanecikleri sayesinde kalori daha çok artırır.

1 TOP SADE DONDURMA (50 G):  104  KALORİDİR

1 top sade dondurma (50 g) 100 g 50 g
Karbonhidrat 23,6 g 11,8 g
Protein 3,5 1,75 g
Yağ 11 g 5,5g
Kolesterol 44 g 22 g
Kalsiyum 128 mg 64 mg

 

1 TOP LİMONLU DONDURMA (50 GR ): 92 KALORİ

1 top limonlu dondurma (50 g) 100 g 50 g
Karbonhidrat 31,5 g 15,7 g
Protein 4,6 g 2,3 g
Yağ 4,3 g 2,1 g
Kolesterol 0 0
Kalsiyum 0 0

 

Fit Dondurma Nasıl Yapılır?

Fit Dondurma Besin Değerleri:

 • Enerji :293 kalori, Protein: 2 g ,Karbonhidrat :67 g,yağ:1g

Malzemeler:

-1 adet muz

-Yarım çay bardağı laktozsuz süt

-1 tk bal ya da 1 tk organik şekersiz fıstık ezmesi,

-1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı:

-Muzu dondurup derin dondurucuya atıyoruz.Minimum 2-3 saat sonra çıkartabiliriz ya da dondurma yapacağımız zaman 30 dk önceden çıkarmamız yeterli olur.

-Tüm malzemelerimiz blendera koyup blenderize edelim.

-Hemen tüketebiliriz ya da dondurma kalıplarına koyup tekrar dondurabiliriz.

*Üzerini tarçın ile süsleyebiliriz.

AFİYET OLSUN