Nigella Sativa olarak geçen çörek otu bugüne kadar üzerinde sıkça durulan ve sağlık üzerinde bir çok olumlu etkisi olan bir yağlı tohum. Diğer bitkilerin yanı sıra tarihte oldukça eski yeri olan bu tohum, dünyanın birçok ülkesinde binlerce yıldır hem gıda koruyucu olarak hem de baharat olarak tat vermede kullanılıyor.

Çörek otu ve çörek otu yağı aynı zamanda birçok hastalığın tedavisi ve obezitenin tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle kilo verme sürecinde vücutta oluşan enflamatuar süreçte etkili olduğuna dair çalışmalar mevcut.

Güney ve Güneybatı Asya yerlilerinde tarihi çok eskilere dayanan çiçekli bir bitki olan çörek otu, “nigella sativa” adıyla da bilinmektedir. Alternatif tıpta astım, öksürük, ishal, karın ağrısı gibi sağlık koşullarını iyileştirmek ve önlemek için kullanılan çörek otu uçucu yağ ya da taneli formu ile de farklı şekillerde kullanılabilir.

Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

A, C, B1,B2 vitaminleri, selenyum, çinko, magnezyum ve kalsiyumdan zengin, kaliteli lif kaynağı olan çörek otu sağlığın için oldukça faydalı.

İçeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum sayesinde kan basıncını düzenleyerek migren ve baş ağrılarını önlemede etkilidir. Premens semptomlarını azaltıcı etki gösterir.

Yapısında bulunan çinko ve selenyum sayesinde bağışıklık sistemini destekler.

Antiinflamatuar özelliği sayesinde astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarında kullanımı yaşam kalitesini düzenlemeye yardımcı olur.

Sesamin ve sesamoid bileşenleri sayesinde kolesterolü düşürür.

Fitosterollerden zengin oluşu da kanser ile savaşa destek olur.

Epilepsili çocuklarda yapılan bir çalışmada istemsiz kasılmaların sıklığını azalttığı bulunmuştur.

Yapılan bir çalışmada “gliablastoma” denen beyin tümörünü öldürücü etkiye sahip olduğunu belirtilmiştir.

Antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlarda enfeksiyonların vücuttan uzaklaştırılmasına destek olur.

Zengin vitamin-mineral, lif içeriği sayesinde metabolizma dostu kabul edilir.

Günde 2 g kullanımının tip-2 diyabet riskini düşürücü, pankreastaki beta hücrelerini koruyucu etkisi olduğu belirtilmektedir.

Çörek Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Salatalarınıza ekleyebilirsiniz

Ekmek, kek, börek, kurabiye gibi besinlerin üzerine serpebilirsiniz

Peynirler ile karıştırabilirsiniz

Makarnanın üzerine ilave edebilirsiniz

Çörek Otunu Nasıl Saklamalıyız?

Çörek otunu tahıl olarak almalıyız. Öğütülmüş olarak alınıp bekletilen çörek otunda yağ asitlerinin faydası azalır.

Ayrıca çörek otunu, kuru, serin, ışık görmeyecek şekilde saklamakta fayda var

Çörek Otunu Ne Kadar Tüketmeliyiz?

Çörek otunu öğütülmüş şekilde günde iki  kez 1 er tatlı kaşığını iyice çiğneyerek kullanılması yeterlidir (2 yaş altı çocuklar ve hamileler hariç)

Çörek otu yağını ise günde  iki kez 1 er tatlı kaşığı kadar içilmelidir (2 yaş altı çocuklar ve hamileler hariç)

Çörek Otu Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çörek otu yağının oldukça ağır ve hoş olmayan bir tadı vardır bu şekilde tüketemeyenler için eczanelerde bunların kapsül şeklinde formları vardır.

Aldığınız yağın soğuk pres yöntemi kullanılarak elde edilmiş  olmasına dikkat ediniz. Soğuk preste herhangi kimyasal bir işlem kullanılmadığından ve ısıl işlem görmediğinden vitamin, fenolik bileşikler  ve diğer antioksidan maddeler zarar görmez.

Çörek Otu Besin Değeri

 • Çörek otunun 100 gramında
 • Kalori: 344 kalori
 • Protein: 16 gram
 • Karbonhidrat: 52 gram
 • Lif: 40 gram
 • Yağ: 15 gram
 • Tekli doymamış yağ: 10 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 1.7 gram

Temel mikro besin miktarları

 • A vitamini: 135 IU
 • C vitamini: 21 mg
 • B6 vitamini: 0.5 mg
 • Magnezyum: 385 mg
 • Kalsiyum: 1.19 mg
 • Demir: 18.5 mg

Çörek Otunun Zayıflamaya Etkisi Var Mı?

İşte  “Çörek otu kilo verdirir mi?” sorunuzun yanıtı

Çörek otu, pek çok faydalı yağ asidini içerir. Bu sayede, vücutta yağ depolanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ek olarak, sindirim sistemini iyileştirir ve bu sayede vücudun besinlerin tamamını emmesine yardımcı olur.

Çörek otu tüketimi, yemek yeme isteğinizi bastırmanıza da yardımcı olabilmektedir. Şekerli ve karbonhidrat değeri yüksek besinlere olan isteğinizi azaltmak, kan şekeri seviyelerini dengelemek gibi faydaları ile de hem genel sağlığın iyileşmesine hem de kilo vermeye katkı sağlamaktadır.

Son yıllarda son derece popüler olan çörek otu yağı ise, vücutta glikoz ve insülinin uygun şekilde emilmesine ve kullanılmasına yardımcı olur. Ayrıca, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakma sürecini hızlandırmaya da yardımcı olmaktadır.

Vücutta biriken toksinler ve diğer zararlı maddelerin, vücuttan dışarı atılmasını sağlayarak kilo verme döneminde kişiye büyük katkı sağlamaktadır.

Çörek otu ile kilo vermek isteyen kişiler, çörek otunu nasıl kullanacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Bu bilgiler sizin çörek otunun zayıflamaya olan faydalarını daha iyi almanızı sağlar ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olmaktadır.Tüketim şekli çiğneyerek tercih edilirse daha fazla etki alınabilmektedir. Toz çörek otlarından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Hiçbir gıda ya da ürünün, kilo vermede tek başına sihirli bir değnek etkisi oluşturamayacağı unutulmamalıdır. Metabolizmayı hızlandırma, kan şekeri seviyelerini dengeleme ya da yağ yakımını arttırma gibi etkileri bulunan gıda ürünleri, ancak sağlıklı ve dengeli bir beslenme programının bir parçası olduklarında faydalı olabilir.