Mide katlama ameliyatı en genel tanımı ile midenin kendi üzerine katlanması işlemidir. Obezite tedavisinde tercih edilen yöntemlerden biri olan bu işlem çoğunlukla tüp mide ameliyatı ile karıştırılıyor. Oysa bu iki işlem birbirinden çok farklıdır. Gastrik plikasyon olarak adlandırılan bu işlemde mide içe doğru katlanır.

Boylamasına bir mide daraltma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin yani midenin daraltılmasının amacı ise besin geçiş hızının azaltılmasıdır. Kimlerin mide daraltmadan faydalanabileceği, ameliyat fiyatları ve bu konuda merak edilen diğer hususları da aktaracağız. Ancak öncesinde ameliyatın nasıl yapıldığı konusunu çok daha yakından inceleyelim.

Mide Katlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu ameliyatın genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtelim. Bu nedenle operasyon sırasında hastanın acı ya da ağrı hissetmesi de mümkün olmaz. Operasyon sırasında mide kendi üzerine doğru katlanır. Mideye herhangi bir kesi işlemi uygulanmaz. Bu nedenle ghrelin hormonunun salgılanması da devam eder. Bu noktada yapılan operasyon ile mide küçültme ameliyatının ayrıştığını belirtmek gerekiyor. Ancak burada kritik bir unsurdan söz etmek gerekiyor.

Mideye kesi uygulanmaması nedeniyle ghrelin hormonunun salgılanmaya devam etmesi, hastaların iştahında bir azalma olmamasını da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte mide katlama ameliyatı olan hastalarda kusma şikayetinin de son derece yoğun bir şekilde yaşandığını belirtebiliriz. Zira bu ameliyatın son yıllarda terk edilmiş olması, artık çok fazla tercih edilmiyor olması da bundan kaynaklanır.

Mide Katlama Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Söz konusu operasyonun yapıldığı dönemlerde de her hasta için uygun bir operasyon değildi. Bu işlemden faydalanılabilmesi için vücut kitle indeksinin nispeten biraz daha düşük olması gerekiyor. Ameliyat, vücut kitle indeksi 30 ile 35 arasında olan hastalar için ideal bir seçenek olarak görülüyordu. Aynı zamanda bu işlemin yapılabilmesi için hastanın ameliyata engel olabilecek farklı bir sağlık sorununun olmaması da gerekir.

Elbette hamilelik ve emzirme dönemlerinde de herhangi bir ameliyatın yapılması sakıncalı olduğundan kişinin hamile olmaması ve doğum sonrası emzirme dönemini de tamamlamış olması gereklidir. Ancak yeniden hatırlatmakta fayda var. Bu ameliyat uzun dönem obezite tedavisinde tercih edilen bir yöntem olsa da günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak terk edilmiş bir metottur.

İlginizi çekebilir –> Mini gastrik bypass

Mide Katlamanın Risk ve Komplikasyonları Nelerdir?

mide katlamanın riski

Öncelikle mide katlama ameliyatı işleminin çoğunlukla laparoskopik yani kapalı teknikle gerçekleştirildiğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle açık ameliyatta olan risklerin bir bölümü bu ameliyatta geçerli olmaz. Hastanın karın bölgesine milimetrik boyutlarda olmak üzere 5 adet kesi uygulanır. Operasyon da bu milimetrik kesilerden mideye ulaşılarak gerçekleştirilir. Hastanın cildine uzun bir kesi uygulanmaz. Amaç ise mide içerisinde gıdalar için daha az bir alan bırakmaktır.

Operasyonun genel anestezi altında gerçekleştirilmesi nedeniyle anesteziye bağlı riskler bu operasyonda da geçerli olur. Aynı zamanda kanama ve enfeksiyon riskinin de minimum seviyede olsa bile mevcut olduğunu belirtmeliyiz. Daha az bir yemek alanı olduğundan hastanın daha az gıda tüketerek doyma noktasına erişmesi hedeflenir.

Ancak daha önce de söz ettiğimiz gibi iştahta herhangi bir azalma meydana gelmez. Bu nedenle hastalar ameliyat öncesinde olduğu gibi fazla oranda yemek tüketmeye devam edebilirler. Yeme isteğinde bir azalma meydana gelmiyor olması, bu ameliyatın terk edilme nedenleri arasında en öncelikli olanıdır.

Midenin yaklaşık olarak % 70 oranında hacim açısından küçülmüş olması ile kilo verme hedeflenir. Ameliyat sonrasında hastalarda kusma şikayetinin son derece yaygın bir şekilde görülüyor olması da komplikasyonlar arasında yer alabiliyor. Bir diğer komplikasyon riski de kilo almaya devam edilmesidir. Aynı zamanda midede yeniden bir genişleme meydana gelebilir ve bu durumda yeniden ameliyat yapılması ihtiyacı doğar.

Bunun nedeni ise hastanın iştahında azalma olmamasıdır. Hastanın operasyon sonrasında da fazla oranda gıda tüketmeye devam etmesi, midede yeniden bir genişleme olmasına yol açabiliyor. Günümüzde bu işlemin tercih edilmiyor olmasının nedenlerinden biri de budur.

Mide Katlama Ameliyatı Fiyatları 2022 Ne Kadar?

mide katlama fiyatları 2022

Obezite problemi yaşayanlar mide katlama ameliyatı fiyatlarına dair de bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Ancak fiyat noktasında bir rakamdan söz etmek maalesef hastaları yanıltabilir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. Hangi hekimin tercih edildiği, operasyon sırasında kullanılan tıbbi aletler gibi pek çok unsur fiyatları da etkisi altına alıyor. Bu nedenle öncelikle hastaların randevu alarak muayene olması gerekiyor. Hastanın yeme alışkanlıkları, öyküsü, mevcut sağlık sorunları gibi unsurlar bir arada değerlendirilir. Sonrasında bir ameliyat planlaması yapılarak hastaya da net bir fiyat bilgisi iletilir.

Ancak obezite problemine karşın daha farklı çözümler de bulunuyor. Daha etkin ve başarı oranı çok daha yüksek olan obezite cerrahisi yöntemleri hakkında da bilgi alınmasında fayda olacaktır. Hasta açısından da daha konforlu bir iyileşme dönemi sunan bu işlemlerin fiyatları da farklı olabilir. Bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Hem yapılabilecek ideal tedavi işlemleri hem de fiyatlar konusunda çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Mide botoksu

Mide Katlama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elbette ameliyat sonrasında bazı hususlara maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle beslenme konusunda doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması, harfiyen uygulanması gayet önemlidir. Operasyonun ardından ameliyat öncesindeki beslenme alışkanlıklarına asla devam edilmemelidir. Diyetisyen tarafından hastaya özel olarak hazırlanan beslenme programının uygulanması gerekiyor. Aynı zamanda iyileşmenin tamamlanmasının ardından hastanın hafif egzersiz yapması da önemlidir. Bir süre sonrasında düzenli olarak spor yapılması ve diyet programına da devam edilmesi durumunda kilo verme hedefine ulaşılabilir.

Burada önemli olan iştah kontrolüdür. Mide katlama operasyonu sonrasında hastaların iştahında bir azalma olmaması nedeniyle iştah noktasında zorlandıklarını söyleyebiliriz. Dolayısıyla diğer obezite cerrahisi yöntemlerinden farklı olarak hastaların iştah kontrolü çok daha fazla önem taşıyor ve bu konuda daha zorlayıcı bir süreç yaşanıyor. Dolayısıyla obezite sorunu yaşayanların öncelikle bu alanda deneyimli bir doktora danışmaları ve kendileri için hangi tedavi yönteminin daha uygun olduğunu öğrenmelerinde fayda olacaktır.

Mide Katlama Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

mide katlama ameliyatının avantajları

Genel olarak bakıldığında mide katlama ameliyatı çok fazla avantaj sunan obezite cerrahisi yöntemlerinden biri değildir. Avantaj noktasında hastanın cildine çok fazla kesi uygulanmıyor olmasından söz edilebilir. Haliyle karın bölgesine uzun bir ameliyat dikişi izi de olmaz. Dikiş iyileşmesi noktasında da hastaları çok zorlayan bir işlem değildir. Sadece mikro bazda bir kesi uygulandığından enfeksiyon riski de açık ameliyat tekniklerine nazaran çok daha az olur.

Operasyon sonrasında hafif ağrı meydana gelebilir. Hafif ağrı şikayeti çoğunlukla geçicidir ancak mide bulantısı ya da özellikle öğünlerden sonra kusma şikayeti hemen her hastada gözlemlenebiliyor. Kusmaya bağlı şikayetler yaygın bir şekilde yaşanıyor.

Aynı zamanda bu operasyonda hastanın midesine yabancı bir cisim yerleştirilmez. Bu nedenle yabancı cisme karşı vücudun alerjik reaksiyon göstermesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Alerjik reaksiyona bağlı hastanın yeniden ameliyat olması ve yabancı cismin vücuttan çıkarılarak tahliye edilmesi gibi bir durum da söz konusu olmaz. Mide katlama operasyonuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Diğer makalemiz –> İnsülin direnci

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62