Mini gastrik bypass obezite tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerden biri olarak açıklanabilir. Bu yöntemin temel amacı hastanın kontrollü olarak kilo vermesini sağlamaktır. Dolayısıyla bir yandan hastanın fazla kilolarından kurtulmasını sağlarken diğer yandan da aşırı kiloya bağlı olarak gelişebilecek olası hastalıkları önler. Özellikle tip 2 diyabet durumunda tercih edilen bu tedavi yönteminde hastaların iyileşme süreci çok zorlayıcı olmaz. Bazı hususlara dikkat edilmesi durumunda cerrahi operasyonun ardından konforlu bir iyileşme dönemi yaşanabilir.

Hastanın gün içerisinde daha az gıda tüketmesini sağlayan bu yöntemin tüp mide ameliyatına güçlü bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Operasyon sonrasında beslenmenin nasıl olması gerektiğine, olası komplikasyon risklerine ve konuya dair merak edilen tüm hususlara değineceğiz. Ancak öncesinde kimlerin bu ameliyattan faydalanabileceği konusuna açıklık kazandıralım.

Tarihçesi

2001 yılında ROBERT RUTLEDGE tarafından 1272 vaka ile yayınlandı amaç diğer gastrik bypasslara alternatif olarak geliştirilmişti. Zamanla dünyada en fazla yapılan ameliyat oldu sebebi etkinliği daha fazla komplikasyonlarının daha az olmasıdır.

Mini Gastrik Bypass Kimlere Uygulanır?

mini gastric bypass kimlere uygulanır

Elbette mini gastrik bypass ameliyatı için obezite sorunu yaşayan herkesin uygun bir aday olduğunu söylemeyiz. Aslında genel olarak bakıldığında kriterlerin diğer obezite cerrahisi uygulamaların da dikkate alınan kriterlerden çok farklı olmadığını belirtebiliriz. Hastanın uygun aday olup olmadığının belirlenmesinde dikkate alınan kriterlere şu örnekleri verebiliriz:

  • Hastanın yaşı
  • Vücut kitle indeksi
  • Mevcut metabolik hastalıklar
  • Hastada hiatal fıtığının olup olmadığı
  • İnce bağırsak organının genel durumu

Tüm bunlar ve aynı zamanda hastanın sahip olduğu diğer rahatsızlıklar gibi faktörler göz önünde bulundurularak ameliyat kararı alınabilir. Elbette tüm bu unsurlar arasında en önemli olanı hastanın yaşı ile boy – kilo oranıdır. Oldukça geniş bir yaş grubunun bu operasyon için uygun bir aday olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan kişilerde ameliyat ile son derece başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Aynı zamanda morbid obez tanısı konan hastalar da kriterlere uygun olmaları durumunda bu operasyondan faydalanabiliyor. Reflüsü ve hiatal hernisi olan hastalarda şeker hastalarında ve şeker (çikolata) bağımlılığı olan hastalarda özellikle tercih edilmelidir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

mini gastric bypass ameliyatı

Bu operasyon mutlaka deneyimli bir hekim tarafından yapılmalıdır. Operasyon sırasında mide ortasındaki çizgiye kesi uygulanır. 1,2 cm  buji ile yapılan kesi de midede 200 cc doku kalması sağlanır. Bu kesi yardımı ile mide ikiye bölünmüş olur. Bir anlamda bir tarafta atıl bir mide dokusu kalır da diyebiliriz. Atıl mide bölümü hormon salgılama işlevini yerine getirmeye devam eder. Kesi uygulanmasının ardından bağırsak başlangıcından itibaren yaklaşık olarak 250 cm ileriden midenin alt bölümüne birleştirme yapılır. Bu sırada ince bağırsağın uzunluğunun 6 metre olarak hesaplanması gerekir. Ameliyatta tek anastomoz olduğundan bu operasyonun hekimler tarafından daha sık tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Bu operasyon RYGB tekniği ile kıyaslandığında cerrahi anlamda çok daha kolay bir ameliyattır. Elbette ameliyat sonrasında yeniden kilo alımı söz konusu olabiliyor. Bu nedenle hastanın yeniden kilo almasını önlemek amacıyla tüm bağırsağın sayılması ve 6 metre olarak değerlendirilmesi gereklidir. Böylelikle doğru beslenme şeklinin de uygulanması ile birlikte yeniden kilo alımının önüne geçilebilir.

Elbette ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın operasyon sonrasında hafif ağrı şikayetinin olması son derece normaldir. Kısa zamanda ağrı hissi de ortadan kalkar. Önemli olan ameliyatın ardından beslenme noktasında dikkatli olunması ve önerilen beslenme düzeninin harfiyen uygulanmasıdır. Bu sayede sorunsuz bir iyileşme döneminin yaşanması da mümkün olacaktır.

MGB de beslenme daha kolaydır sebebi emilim bozukluğu olduğu için hasta ister istemez kilo verir. Bu hastalarda kilo vermede zorluk yaşanıyorsa öncelikle ameliyata bakmak gerekir doktor tecrübesi çok önemlidir. Bağırsak anostomoz yeri ve bırakılan mide hacmi çok önemlidir.

İlginizi çekebilir –> Vücut kitle indeksi hesaplama

Mini Gastrik Bypass Fiyatları Ne Kadardır?

Sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de mini gastrik bypass operasyonunun fiyatları oluyor. Ancak fiyat konusunda herhangi bir rakamdan hatta bir fiyat aralığından söz etmek bile doğru olmaz. Bunun nedeni ise fiyatların çeşitli unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor olmasıdır.

Öncelikle doktorun deneyimi gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak hastanın bu ameliyat için ayırması gereken bütçenin değişebileceğini belirtelim. Bunun yanı sıra kullanılan anestezi ilaçları, kullanılan malzemeler hangi hastane yapıldığı fiyatları etkileyebiliyor ve sonuç olarak ortaya birbirinden farklı rakamlar çıkabiliyor. Hastanın fiyat bilgisi almadan önce mutlaka doktorla görüşmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra bazı testler istenebilir ve hastanın genel olarak durumu değerlendirilir. Sonrasında ise net bir fiyat bilgisi iletilir.

Ancak genel olarak bu operasyonun fiyatlarının sanıldığı kadar yüksek rakamlara tekabül etmediğini söyleyebiliriz. Hastalar gayet makul bir bütçe ile operasyondan faydalanabilir. Böylelikle hem fazla kilolarından hem de kilo kaynaklı çeşitli rahatsızlıklardan ve şikayetlerden kurtulabilir.

Mini Gastrik Bypass Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Bu operasyonda midenin bir bölümünün pasif hale gelmesi sağlanıyor. Ancak pek çok obezite cerrahisinde olduğu gibi midenin bir bölümü vücuttan tahliye edilmez. Bir başka deyişle ameliyat sırasında vücuttan organ ya da doku çıkarılması söz konusu değildir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu operasyonda da çeşitli risklerin olduğunu belirtmeliyiz. Riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Anesteziye bağlı riskler
  • Safra reflüsü
  • Mide ülseri
  • Dumping sendromu
  • Enfeksiyon

Bu komplikasyonların gerçekleşmemesi için bazı önlemler alınır. Örneğin dumping sendromuna karşın karbonhidratlı gıdaların tüketiminden uzak durulması gerekir. Deneyimli bir hekimin tercih edilmesi durumunda ameliyat riskleri de minimum seviyeye inecektir.

Mini Gastrik Bypass Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

mini gastric bypass sonrası beslenme

Her diyet programı gibi mini gastrik bypass ameliyatı sonrasında da kişiye özel bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Ameliyatı gerçekleştiren hekim ve diyetisyen ile belirlenen beslenme programının uygulanması, hem sorunsuz bir iyileşme döneminin yaşanması, hem vitamin mineral bakımından yeterli besin gruplarının sağlanarak bağışıklığın güçlü tutulması, hem de hastanın yeniden kilo almasının önlenmesi bakımından önemlidir.

Mini gastrik bypass ameliyatı sonrası beslenmenin, tüp mide ameliyatı sonrasında uygulanan program kadar katı gıdalara geçişin aşamalı ya da yavaş olmadığını söyleyebiliriz. Ancak yine de mide ile bağırsak arasındaki bağlantı hattında dikişler olduğundan dolayı bu bağlantı noktasındaki dikişlerin korunması amacıyla aşamalı bir beslenme programının uygulanması gerekmektedir.

Birkaç gün berrak sıvı diyetinin uygulanması ve koyu sıvı diyet, yumuşak besinler gibi bir geçişin tercih edildiği bir program, kişinin adaptasyon sürecini kolaylaştıracaktır. Hastanın durumuna bağlı olarak normal besin dönemine birkaç günlük periyotlar halinde geçiş yapılmalıdır.

Ameliyat sonrası kişinin kilo verirken kas kaybını minimal seviyede tutması gerekmektedir. Aksi taktirde kilo verirken sarkmalar meydana gelebilir. Bunu önlemek amacıyla protein tozu takviyesine ihtiyaç vardır. Attıkça bağırsaklardaki emilimin azalmasına bağlı olarak kişinin vitamin mineral kaybı yaşamasını engellemek amacıyla multivitamin takviyesi de alması gereklidir.

Kişinin kilo verme süreci her diyet sürecinde olduğu gibi diyetisyen takibi altında olmalıdır ve yaşam tarzı dikkate alınarak oluşturan beslenme programı ile birlikte sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak asıl hedef olmalıdır.

Bilginiz olsun –> Mide botoksu

Mini Gastrik Bypass Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulanan mini gastrik bypass operasyonunun ardından dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında hastanın detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi sağlanır. Rutin kontrollerin aksatılmaması ve doktorun uyarılarının ciddiye alınması son derece önemlidir. Özellikle hazırlanan beslenme programına titizlikle uyulması beklenir.

Ameliyatın ardından düzenli olarak spor yapılması da önem taşıyor. Birden bire ağır spora başlamak yerine hafif egzersizlere başlamak çok daha doğru olacaktır. Sıklıkla merak edilen konulardan biri de ameliyat sonrası kilo kaybı oluyor. Kilo kaybının büyük bölümü ilk 1 yıl içerisinde gerçekleşir. Fazla kiloların yaklaşık olarak % 70’inin verildiğini söyleyebiliriz. Ancak bu oran kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu operasyon hakkında sorularınızın tamamını yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Obezite cerrahisi sonrası revizyon

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62