Mini gastrik bypass aşırı kilo sorunu yaşayan hastalar için uygulanan cerrahi müdahalelerden biridir. Bir başka deyişle obezite tedavi seçeneklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Obezite tedavisinde sıklıkla tercih edilen bu yöntemin amacı kişinin kontrollü ve sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktır. Özellikle aşırı kilolu olmaktan kaynaklanabilecek bazı hastalıkları önlemek için bu tedavi seçeneğinin değerlendirilebildiğini belirtelim.

Bilindiği gibi aşırı kilo, bazı hastalıklara da neden olabiliyor. Bu hastalıklardan biri de tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet rahatsızlığı olanlar mini gastrik bypass işleminden faydalanabiliyor. Böylelikle aşırı kilo probleminden kontrollü bir şekilde kurtulması da mümkün oluyor. Çünkü gün içerisinde daha az oranda gıda tüketiyor. Böylelikle yavaş ancak sağlıklı bir kilo verme süreci de başlıyor. Tüp mide ameliyatının en ideal alternatiflerinden biri olduğunu da belirtmeliyiz. Herhangi bir nedene bağlı olarak tüp mide ameliyatı olamayanlar ya da olmak istemeyenler için söz konusu operasyon tercih edilebilir.

Sıklıkla merak edilen mini gastrik bypass ameliyatının risklerinden ya da nasıl kilo verildiğinden söz edeceğiz. Öncesinde nasıl yapıldığı konusuna açıklık kazandırmakta fayda var.

Tarihçesi

2001 yılında ROBERT RUTLEDGE tarafından 1272 vaka ile yayınlandı amaç diğer gastrik bypasslara alternatif olarak geliştirilmişti. Zamanla dünyada en fazla yapılan ameliyat oldu sebebi etkinliği daha fazla komplikasyonlarının daha az olmasıdır.

Mini Gastrik Bypass Kimlere Uygulanır?

mini gastric bypass kimlere uygulanır

Obezite tedavi seçeneklerinin tamamı her hasta için uygun olamaz. Bu duruma mini gastrik bypass ameliyatı da dahildir. Dileyen herkesin söz konusu ameliyattan faydalanamayacağını belirtmeliyiz. Hastaların operasyona uygun olup olmadığını belirlemek adına bazı kriterlere odaklanılır. Bu kriterler ise şu şekildedir:

 • Yaş
 • Vücut kitle endeksi
 • Metabolik hastalıkların mevcudiyeti
 • Reflü mevcudiyeti
 • Hital fıtık mevcudiyeti
 • İnce bağırsakların durumu

Hastada bulunan diğer rahatsızlıkların da dikkate alındığını belirtmeliyiz. Hastanın kaç yaşında olduğu, boy ve kilo oranı da mini gastrik bypass için uygun olup olmadığının belirlenmesinde dikkate alınan en önemli hususlardan biridir. Bu arada morbid obez tanısı konan kişilerde şayet hastanın durumu kriterlere uygunsa bu operasyon gerçekleştirilebilir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

mini gastric bypass ameliyatı

Öncelikle mini gastrik bypass işleminin deneyimli bir cerrah tarafından yapılmasının büyük önem taşıdığını unutmamak gerekir. Ameliyatta mide ortasında yer alan çizgiye bir kesi uygulanıyor ve midede 200 cc doku kalması amaçlanıyor. 1,2 cm frençlik buji ile gerçekleştirilen bu kesi ile mide bir anlamda ikiye bölünmüş oluyor da diyebiliriz. Bir tarafta kalan mide dokusu atıl durumda oluyor ve bu atıl durumda olan mide bölümü işlevlerini tam olarak kaybetmiyor. Bu bölüm hormon salgılama fonksiyonunu yerine getirebiliyor. Bağırsak başlangıcından itibaren yaklaşık 200 cm ileri kısımdan midenin alt kısmına bir birleştirme işlemi yapılıyor.

Bu işlemde ince bağırsağın mutlaka 6 metre olarak hesaplanması da önem taşıyor. Bu arada mini gastrik bypass operasyonunda tek anastomoz olduğunu da ekleyelim. RYGB tekniği ile kıyaslanması durumunda bu operasyonun cerrahi açıdan daha kolay olduğunu da belirtmek mümkündür. Hastanın operasyon sonrasında mutlaka sağlıklı ve doğru beslenme sürecini izlemesi gerektiğini de hatırlatalım. Yeniden kilo alımının önüne ancak bu şekilde geçilebilir.

Uygulanan mini gastrik bypass operasyonu genel anestezi altında gerçekleştiriliyor ve ameliyat sonrasında hastalarda hafif bir ağrı şikayeti oluyor. Bu şikayetin gayet normal olduğunu da belirtmeliyiz. Aynı zamanda bu ağrının uzun sürmediğini de eklemek gerekir. Hastanın önerilen beslenme şekline harfiyen uyması durumunda iyileşme döneminde de herhangi bir problem yaşanmaz.

İlginizi çekebilir –> Vücut kitle indeksi hesaplama

Mini Gastrik Bypass Fiyatları Ne Kadardır?

Sıklıkla mini gastrik bypass fiyatı nedir gibi sorular da gündeme gelebiliyor. Ancak net bir fiyat vermek, bu ameliyattan faydalanmak isteyen kişiler için doğru olmayacaktır. Genel olarak bazı kontrollerden geçilmesi ve hastanın ameliyat için uygun olup olmadığının mutlaka titizlikle değerlendirilmesi gerekir. Sonrasında hastaya net bir fiyat bilgisi iletilebilir.

Mini Gastrik Bypass ile Nasıl Kilo Verilir?


Hastalar mini gastrik bypass operasyonundan sonra mevcut kilolarının yarısından fazlasını verebiliyor. Hatta mevcut beslenme programına harfiyen uyulması, düzenli olarak spor ve egzersiz yapılması, yaşam şeklinin değiştirilmesi gibi durumlarda fazla kiloların % 100’ünde kurtulmak da mümkündür. Kilo verme süreci ameliyat sonrasında başlar ve daha az kalorili, daha sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi, tokluk hissine daha kısa sürede ulaşılması sayesinde kilo kaybı kolaylaşır. Ancak hastaların yeme alışkanlıklarını ya da yaşam şekillerini değiştirmemesi durumunda kilo verilmesi de pek mümkün olmayacaktır.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Obezite cerrahisinde çeşitli riskler de bulunuyor ve bu nedenle mini gastrik bypass ameliyatının da bazı riskler taşıdığını ifade edebiliriz. Yukarıda da açıkladığımız gibi bu operasyonda midenin bir bölümü bazı fonksiyonlarını kaybetmiyor olsa da pasif hale geliyor. Ancak vücuttan tahliye edilmiyor ve mevcudiyetini koruyor. Ameliyata bağlı olarak ortaya çıkabilecek riskler ise kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 • Safra reflüsü meydana gelebilir
 • Mide ülseri riski mevcuttur
 • Dumping sendromu ortaya çıkabilir
 • Enfeksiyon olabilir
 • Anesteziye bağlı riskler yaşanabilir

Elbette mini gastrik bypass operasyonunda sıraladığımız bu risklerin ortaya çıkmaması için çeşitli önlemler alınıyor. Dumping sendromuna karşı karbonhidrat içeren gıdalar beslenme programına dahil edilmiyor. Bu ve benzeri önlemler sayesinde risklerin gerçekleşme olasılığı da minimum seviyeye çekilebiliyor.

Mini Gastrik Bypass Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

mini gastric bypass sonrası beslenme

Hastaların mini gastrik bypass sonrasında kilo vermeleri için doğru beslenme programının uygulanması en önemli husustur. Bu beslenme programının mutlaka hastaya özel olarak belirlenmesi gerekir. Ameliyatı gerçekleştiren doktor ile diyetisyenin hemfikir olduğu bir beslenme programı hastaya göre hazırlanır. Bu beslenme programı hastanın kilo vermesini amaçlar ve aynı zamanda yeniden kilo almanın önüne de geçer. Operasyondan hemen sonra katı gıdalara geçişin aşamalı olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Oldukça yavaş bir süreçte bunun gerçekleştirilmesi önem taşır. Elbette hastaların bir süre sadece sıvı gıdayla beslenmesi gereklidir.

Midenin bu beslenme şekline adapte olması için bir zaman tanınması gerekiyor. Mide ile bağırsak arasındaki bölgede dikiş olduğu ve iyileşme döneminde bu dikişlerin korunması gerektiği de unutulmamalıdır. Hastanın durumuna bağlı olarak normal beslenme şekline kaç günde geçileceğine karar verilir. Bu süre her hastada aynı olmayabilir. Bu arada operasyonun ardından uygulanan beslenme şekli ile hastanın kaslarının korunması da hedeflenir. Kas kaybının minimum seviyede olması için protein tozu, multivitamin alımı gibi seçenekler de değerlendirilir. Çünkü hastaların ameliyatın ardından vitamin ve mineral kaybı yaşamaları istenen bir durum değildir.

Bilginiz olsun –> Mide botoksu

Mini Gastrik Bypass Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her hasta mini gastrik bypass sonrasında yaşanan süreç hakkında son derece detaylı bir şekilde bilgilendiriliyor. Bu sayede hastalar kendilerini nasıl bir sürecin beklediği konusunda da bilgi sahibi oluyor. Ameliyat sonrasında kontrollerin asla aksatılmaması gerekir ve böylelikle iyileşme süreci de doktor kontrolünde gerçekleşir. Hastaların mini gastrik bypass sonrasında doktor tarafından yapılan öneri ve uyarıları dikkate alması önemlidir. Elbette hareketli bir yaşam şeklinin uygulanması ve düzenli olarak spor yapılması gerekir. Ancak spora hemen başlanmamalı, hafif egzersizler ile hareketli yaşam şekline geçilmesi de önem taşır. Ameliyattan sonraki ilk 1 yılda kilo kaybının büyük bölümü gerçekleşmiş olur. Siz de ameliyata dair tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Obezite cerrahisi sonrası revizyon

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62