Mide botoksu aşırı kilo durumunda uygulanan yöntemlerden biridir. Bu işlem BMI yani beden kütle indeksi düşük olmasına karşın mevcut kilosunun %10’unu ya da %15’ini vermek isteyenler için devreye giriyor. Obezite problemi yaşayanlar için uygulanan gastrit bypass ameliyatına ya da tüp mide ameliyatına alternatif bir yöntem olarak düşünülmemesi gerektiğini belirtelim.

Bu işlem cerrahi olarak yapılan müdahalelerden çok daha farklı bir prosedüre dayalıdır. İşlemin midede kalıcı bir hasar oluşturup oluşturmadığına ya da botoksun vücuda dağılma riskinin olup olmadığına da değineceğiz. Ancak öncesinde söz konusu işlem için kimlerin uygun bir aday olduğunu gözden geçirelim.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

mide botoksu kimler için uygundur

Çok sayıda kişi diyet programları uyguluyor ve beraberinde egzersiz de yapıyor olmasına karşın kilo vermekte güçlük çekiyor. Aynı zamanda iştah probleminin de yoğun bir şekilde yaşandığını söyleyebiliriz. İşte böyle durumlarda mide botoksu işlemi tercih edilebiliyor. Herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulmasından kaçınanlar ya da farklı sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olmayanlar için de bu işlem tercih edilebilir.

Ancak bu işlemin yapılabilmesi için kişinin botoks işleminde kullanılan malzemelere alerjisinin olmaması gerekir. Aynı zamanda çeşitli mide rahatsızlıkları olan kişiler için de bu uygulama ideal bir seçenek değildir. Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için cazip bir seçenek olsa da obezite derecesinde kilo sahibi olan kişiler daha farklı yöntemlerden faydalanmalıdır. Söz konusu işlemin yapılabilmesi için ağır yandaş hastalığın da olmaması gerekiyor.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var mı?

Öncelikle mide botoksu işleminin standart bir endoskopik işlem olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle literatürde hastalar tarafından bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak botoks materyallerine alerjik reaksiyon gösteren kişiler için tercih edilmemesi gereken bir işlem olduğunu belirtmeliyiz. Aynı zamanda kas hastalığı olanlar için de doğru bir tercih değildir.

Mide Botoksunun Kilo Verdirme Garantisi Var mıdır?

Bu işlemin yapılmasındaki en temel amaç hastalarda uzun süreli bir tokluk hissini sağlamaktır. Tokluk hissinin uzun süreli olmasından kaynaklı olarak hastaların daha az gıda tüketmesi ve böylelikle kilo vermesi hedeflenir. Ancak mide botoksu ile kilo verileceği yönünde bir garanti vermek doğru olmaz.

Hastanın kalorisi yüksek gıdaları tüketmeye devam etmesi durumunda kilo vermesi de söz konusu olamıyor. Dolayısıyla bu işlem tek başına kilo verdiren bir işlem olarak değil, kilo vermeye yardımcı bir uygulama olarak değerlendirilmelidir. Hastanın diyet ve egzersize devam etmesi çok önemlidir. Botoks işlemi iştah probleminden arınmaya yardımcı olan bir yöntemdir.

Bilgin olsun –> https://www.alidurmusobezite.com/obezite-cerrahisi-sonrasi-estetik/

Mide Botoksu Midede Kalıcı Hasar Oluşturur mu?

mide botoksu mide de kalıcı hasar oluşturur mu

Uygulanan mide botoksu 5 gün ile 7 gün arasında bir süre sonrasında etkisini göstermeye başlıyor. Botoks malzemesi ise yaklaşık olarak 4 ay ile 6 ay arasında değişen bir sürede vücuttan tamamen siliniyor. Bu nedenle mide botoksunun mideye ya da vücudun herhangi bir bölgesine kalıcı bir hasar vermesi söz konusu olmaz. Gönül rahatlığı ile bu işlemden faydalanılabilir.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer? Hastanede Yatmak Gerekli midir?

Elbette mide botoksu cerrahi bir müdahale olmadığından klinik istirahat ya da ev istirahati de gerekmiyor. İşlemin hemen ardından hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda taburcu işlemi yapılabilir ve hasta aynı gün günlük hayatına geri dönebilir. Uygulama tamamen endoskopik yöntemle yapılıyor ve cilde herhangi bir kesi uygulanmıyor. Bu nedenle iyileşme süreci olarak nitelendirilebilecek bir dinlenme süresine de ihtiyaç duyulmaz. İşlemin süresi ise yaklaşık olarak 20 dakika dolaylarındadır.

Benim Bağırsaklarım Zaten Tembel, Botoks ile Daha Fazla Şişkinlik Yaşar mıyım?

Hastaların yaşadıkları en büyük endişelerden biri de şişkinlik hissi konusudur. Botoskun ardından şişkinlik hissi yaşamaktan endişe ediliyor ve bu nedenle uygulamaya sıcak bakılmıyor. Oysa bu işlemde botoks malzemesi sadece midenin düz kaslarına uygulanır.

Bu nedenle botoks malzemesinin ya da yapılan bu işlemin bağırsak hareketlerine, sinir uçlarına herhangi bir şekilde etki etmesi mümkün olmaz. Bağırsak hareketlerinde ekstra bir tembelliğe neden olabilecek bir işlem değildir. Bununla birlikte işlem sonrasında kişiye özel bir diyet programının hazırlandığını belirtelim. Bu diyet programı ile bağırsak tembelliğinin ortadan kalkması da mümkün olabilir.

İlgini çekebilir –> https://www.alidurmusobezite.com/morbid-obezite/

Botoks Vücuduma Dağılır mı?

botoks vücuduma dağılır mı

Yine sıklıkla sorulan sorulardan biri de mide botoksu malzemesinin vücuda dağılma ihtimali oluyor. Elbette bu işlemle ilgili pek çok analiz gerçekleştiriliyor. Yapılan incelemelerde işlem sonrasında sistemik bir yayılım gözlemlenmedi. Sadece belirli bir bölgede yani lokal bazda sinir iletimini bloke eden bir işlem olduğunun altını çizmek gerekiyor. Zira işlemin en temel amacı olan acıktırmayı geciktirmesi yani daha uzun süre tokluk hissi sağlaması da bundan kaynaklanıyor. Sonuç olarak botoksun vücuda dağılması söz konusu değildir.

Gebelerde ve Emzirenlerde Uygulanabilir mi?

Özellikle doğum sonrasında anneler hızı bir şekilde doğum kilosundan kurtulmak isteyebiliyor. Bu nedenle rotasını mide botoksu işlemine çeviren çok sayıda anne var. Ancak gebelik döneminde mide botoksu kullanılması önerilmiyor..

Mide Botoksu Uygulamasından Beklenti Nedir?

Bu işlem kişinin toplam kilosunun % 10 ile % 15 kadarını vermesini sağlayabiliyor. Uygulanan mide botoksu sonrasında hastalar yaklaşık olarak 1 hafta içinde kilo vermeye başlıyor. Hedeflenen kilonun verilmesi ise 3 ay ile 6 ay arasında gerçekleşiyor. Ancak elbette bu işlemden faydalanan her bireyde kilo verme düzeyi ya da hızı aynı olmaz.

Çünkü kilo kaybında Kişinin metabolizma hızı, egzersiz yapılıp yapılmadığı, kişinin yaşı ya da nasıl bir beslenme programının izlendiği gibi faktörler çok önemlidir. Botoks ile kişinin daha uzun süre tok kalması sağlanabilir. Fakat bu süre zarfında tüketilen gıdalara dikkat edilmemesi, hareketsiz bir yaşam şeklinin izlenmesi gibi unsurlar kilo kaybı sürecini de sekteye uğratacaktır. Bir anlamda ne kadar kilo verilebileceği gibi soruların yanıtı biraz da işlemden faydalanan kişiye bağlıdır.

Mide Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Eğer mide botoksu yaptırdıysanız ve kilo kaybetmeyi hedefliyorsanız sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına da geçiş yapmanız gerekir. Kalori değeri düşük yiyecekler tüketilmeli, asitli gıdalardan da uzak durulmalıdır. Aynı zamanda fast food olarak gruplandırılan hazır gıdalardan uzak durmak da gerekiyor.

Kişinin günlük su tüketimine dikkat etmesi, egzersiz programlarına da en az beslenme programı kadar özen göstermesi halinde kilo kaybı da yaşanabilir. Çünkü bu işlem sayesinde kişi daha kolay tokluk hissine ulaşıyor, daha uzun sürede acıkıyor ve aynı zamanda daha az gıda tüketiyor. Dolayısıyla tüm bu kolaylıkları diyet ve egzersiz ile desteklediğinizde kolaylıkla kilo verebiliyorsunuz. Ancak aşırı kilo almaya sebebiyet veren eski beslenme ve yaşam alışkanlıklarının devam etmesi durumunda kilo kaybı hedefine ulaşılması da son derece zor olacaktır. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Mide botoksu yapan ekip önemli mi?

Öncelikle botoks soğuk zincir dediğimiz +4 derecede bekletilmelidir. Yine taşınırken de aynı kural geçerlidir. Bu nedenle botoksu nerden nasıl getirdiği önemlidir. İkinci büyük bir sorun son zamanlarda genel cerrahlar ve plastik cerrahlar gibi birçok doktorlar botoks uygulamasını kullandığından ve yeterli botoks bulamadığından her malzemede olduğu gibi botoksun da sahtesini yaptılar ve bunu anlamakta çok zor olmaktadır. Mide botoksu mide çıkışına ve girişine yapılmaktadır. Doz olarak en az iki tane yapılmalıdır. bununda yanısıra cerrahın endoskopi tecrübesi de çok önemlidir.

Okumanızı öneririz –> https://www.alidurmusobezite.com/obezite-cerrahisinde-revizyon/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62