Obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyat ile bu problemden kurtulmak isteyen hastaların yaşadıkları kaygılar arasında yer alıyor. Yapılan ameliyatın ardından hastalar hızlı bir şekilde kilo veriyor ve haliyle bu durum cilt sarkmaları gibi sorunları da beraberinde getirebiliyor. Tüp mide ameliyatı, gastrit bypass ameliyatı gibi obezite cerrahisinden sonra kilo verme hızı her hastada aynı düzeyde olmayabilir. Ancak genellikle 6 ay içerisinde 30 kilo ile 40 kilo arasında bir kilo kaybı meydana geliyor.

Elbette ameliyatı takiben 1 ay geçtikten sonra, doktorun da onay vermesi durumunda hastalar spor ve egzersiz yapmaya başlayabilirler. Fakat bu durum bazı hastalarda kilo kaybına bağlı deri sarkmalarının önüne geçmeyi sağlayamıyor. İşte bu noktada devreye estetik girişimler giriyor.

Hastaların daha fit ve daha estetik açıdan daha düzgün bir vücut görünümüne kavuşmaları için estetik girişimlerden faydalanılabilir. Bu ameliyatların ardından iz kalıp kalmadığı ya da iyileşme sürecinin nasıl olduğu konularına da değineceğiz. Fakat öncesinde vücudun hangi bölgelerinde daha fazla sarkma olabildiğini aktaralım.

Kilo Verme Sonrası En Fazla Nereler Sarkıyor?

kilo verme sonrası sarkma

Hem kadınlar hem de erkekler obezite cerrahisi sonrası estetik girişimlerin vücudun en çok hangi bölgelerine yapıldığını yani hangi vücut bölgelerinde sarkmaların meydana geldiğini merak edebiliyor. Kişinin vücut yapısına, en çok yağ depolanan bölgelere bağlı olarak sarmanın nerelerde meydana geldiği değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak fikir vermesi açısından kısa bir liste aktarabiliriz.

Kadınlarda kilo verme sonrası sarkmanın ne fazla olduğu bölgeler

 • Göbek
 • Göğüs
 • İç bacaklar
 • Kollar

Erkeklerde kilo verme sonrası sarkmanın ne fazla olduğu bölgeler

 • Karın
 • Göğüs

Ancak burada kritik bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Obezite cerrahisinin ardından her hastada mutlaka sarkma meydana gelecek şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekir. Çünkü vücudunda hiç sarkma olmayan hastalarımız da oluyor. Bu noktada spor yapmanın önemine de vurgu yapmak lazım.

Obezite cerrahisinin ardından günde 2 saat spor yapan hastalarımız, spor ve egzersiz yapmayan hastalarımıza nazaran estetik ameliyatlara çok daha az oranda ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla bir yandan zayıflarken diğer yandan da cildini sıkılaşmasını ve olası en az oranda sarkmanın olmasını isteyen hastalarımız kesinlikle hayatında spora ve egzersize yer vermelidir.

Elbette sporun faydalarından istifade edebilmek için düzenli olarak yapılması da çok büyük bir önem taşıyor. Haftada sadece 1 – 2 saat spor yaparak cildin sıkılaşmasını beklemek doğru olmaz. Doktorun da onayı ile birlikte sporun yaşamın bir parçası haline getirilmesi ve düzenli olarak yapılması önemlidir.

Bilgin olsun –> https://www.alidurmusobezite.com/morbid-obezite/

Obezite Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Estetik Olabilirim?

obezite ameliyatı sonrası ne zaman estetik olabilirim

Kimi zaman hastalarımız obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyat olma konusunda biraz aceleci davranabiliyor. Hatta obezite cerrahisinin hemen ardından, birkaç ay sonra estetik ameliyat olmak isteyen hastalarımız da olabiliyor. Ancak vücudun fazla yağdan arınması yani fit bir görünüm kazanması için biraz sabırlı olunması gerekir. Hastalarımızın öncelikle ideal kiloya ulaşması gerekiyor. Bu süre her hastada aynı olmaz ancak genellikle 12 ay ile 18 ay sonrasında estetik girişimlerden faydalanılması tavsiye edilir.

Burada belirleyici olan unsur hastaların ideal kiloya kavuşmasıdır. İdeal kiloya ulaşan hastalarımızın 12 ay dolmadan da ameliyat olması mümkün olabiliyor. Bazı hastalar gerek metabolizma hızı gerekse diyet ve egzersiz programlarına harfiyen uyması, ideal kiloya tahmin edilenlerden daha kısa sürede ulaşmayı sağlıyor.

Bu durumda obezite cerrahisinin üzerinden henüz 1 yıl geçmemiş olsa bile estetik ameliyat yapılabilir. Bu konuda en doğru kararı doktorunuz verecektir. Düzenli olarak kontrollere gittiğinizde ideal kiloya kavuştuğunuzun müjdesini de alabilirsiniz ve sonrasında estetik ameliyat planlamasının yapılması mümkün olabilir.

Obezite cerrahisinin ardından sıklıkla gerçekleştirilen estetik operasyonları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karın germe ameliyatı
 • Sırt germe ameliyatı
 • Mastopeksi ve diğer meme estetiği operasyonları
 • Boyun germe ameliyatı
 • Yüz germe operasyonu
 • Bacak germe ameliyatı
 • Kol germe operasyonu

Elbette kişinin vücudunun ihtiyaçlarına bağlı olarak diğer estetik girişimlerden de faydalanılabileceğini belirtelim. Ayrıca her hastanın bu ameliyatların tamamına mutlaka ihtiyaç duyacağından da söz edemeyiz.

Kilo Verme Sonrası İzler Kalır mı?

Yine sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyatların ardından iz kalıp kalmadığı oluyor. Bu estetik operasyonların temel amacı ciltte meydana gelen sarkık deri görünümünü ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle ameliyat öncesinde ciltten ne oranda deri çıkarılacağı, cildin hangi bölgelerine kesi uygulanacağı belirlenir. Sonrasında cilde kesi uygulanır ve sarkık görünüme neden olan fazla deri çıkarılır. Ardından kesi uygulanan yere dikiş uygulaması yapılır ve operasyon tamamlanır.

Ameliyatın ardından iz kalıp kalmayacağı ise ameliyatta uygulanan teknikler, vücudun hangi bölgesine kesi uygulandığı ve cildin yapısı gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Elbette hafif de olsa bir iz kalması da söz konusu olabilir ancak bu izin görünümü bir süre sonrasında daha da hafifler. Bir süre sonrasında ise dikiş uygulanan yerler ten görünümü alır ve kırmızı görünümden uzaklaşır. Dolayısıyla izlerin belirginliği de çok daha az olacaktır.

Bununla birlikte estetik ameliyatlarda kesi uygulanan vücut bölgeleri de son derece özenli bir şekilde belirleniyor. Olabildiğince görünmeyen yerlere kesi uygulanması hedefleniyor. Vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığı için sonrasında dikiş aldırmaya da gerek olmuyor. Bu arada konuya dair merak edilen unsurlardan biri ameliyatta acı hissedilip hissedilmediğidir.

Elbette bu operasyon da anestezi altında uygulanıyor ve anestezinin etkisi nedeniyle hastaların herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeleri de mümkün olmuyor. Bu konuda herhangi bit endişe yaşamadan gönül rahatlığı ile estetik operasyon kararı alınabilir. Ancak öncesinde ideal kiloya kavuşana kadar beklemek gerektiğini de unutmamak lazım.

İlginizi çekebilir –> https://www.alidurmusobezite.com/obezite-cerrahisinde-revizyon/

Sarkan Deri Ne Gibi Sağlık Sorunları Yaratır?

sarkan deri ne gibi sağlık sorunları yaratır

Elbette içi boşalmış, sarkmış bir deri ile yaşamak hastaların yaşam konforunu düşürüyor. Bu durumun sarkan deri miktarına bağlı olarak son derece zor olduğunu unutmamak gerekiyor. Hastaların obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyat olmasının en yaygın nedeni isilik ve pişik gibi cilt sorunlarıdır. Sarkan deri katlantıları birbiri ile sürekli temas ettiğinden kızarıklık ve tahriş gibi sorunlar da yaşanabiliyor.

Aynı zamanda hastalar kilo verdikleri halde istedikleri kıyafeti giyememe, spor yapamama, hareket etmekte güçlük çekme gibi şikayetlere de sahip oluyor. Bu nedenle fazla deriden arınmış bir vücuda kavuşmakta fayda olacaktır.

İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme süresi her hastada aynı olmaz. Kişinin cilt yapısı, yaşı, vücudun hangi bölgesine cerrahi müdahale yapıldığı gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak iyileşme süresinin değişebildiğini belirtmemiz gerekiyor. Yapılan obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyatlarda birkaç gün içerisinde dikişler kapanmaya başlar ve bu süre boyunca doktorun önerilerinin mutlaka dikkate alınması gerekir.

Dikişler tamamen kapanana kadar enfeksiyon riski nedeniyle hastaların sauna, hamam, deniz ve havuzdan uzak durması, doktor tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir. Estetik operasyonun ardından toparlanmanın ise 2 hafta ile 3 hafta arasında değişen bir süreyi gerektirdiğini söyleyebiliriz. Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Tıkla öğren –> https://www.alidurmusobezite.com/obezite/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Sabit Tel: 0212 230 20 08
Cep Tel: 0505 120 82 62